E-Devlet’ten İstenmeyen Arama ve Mesajları İptal Etme!

0
361

E-Devlet kategorimizdeki bu yazımızda sizlere E-Devlet’te İstenmeyen Arama ve Mesajları İptal Etme Ekranı Açıldı! hakkında bilgiler vereceğiz.

E-Devlet’te İstenmeyen Arama ve Mesajları İptal Etme Ekranı Açıldı!

E-Devlet’te istenmeyen mesajlar için iptal işlemleri artık E-Devlet’te veya İleti Yönetim Sistemi (İYS) tarafından gerçekleştirilecek. Ticaret Bakanlığı tarafından yeni alınmış olan bu karar doğrultusunda mesaj, arama veya e-posta iletilerinden rahatsız olan kişiler bu hizmetten faydalanabilecektir.

Ticaret Bakanlığı kararı doğrultusunda gerçekleştirilen bu işlem onaysız elektronik iletilerin kullanıcılara gönderilmeden engellenmesi veya istenmeyen mesaj trafiğini azaltmayı amaçlamaktadır. İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile kullanıcılar vermiş oldukları ileti onaylarını tek bir noktadan görebilecek, kontrol edebilecek ve kendi istekleri doğrultusunda bu iletileri reddedebilecekler.

Vatandaşlar Ticari Elektronik İletilere ilişkin onaylarını 8 Ocak 2021’den 16 Şubat’a kadar E-Devlet üzerinden veya https://iys.org.tr/ adresinden kontrol edip, onay tercihlerini güncelleyebilecekler.

İstenmeyen Arama ve Mesajlar Nasıl İptal Ediliyor?

İstenmeyen arama ve mesajları iptal etmek E-Devlet veya İleti Yönetim Sistemi (İYS) tarafından gerçekleştirilmektedir. İleti Yönetim Sistemine (İYS) girildiğinde E-Devlet veya telefon numarası ile giriş yapılması gerekmektedir. Giriş yöntemi seçildikten sonra açılan sayfada yapılacak olan işlemlerle ilgili bir açıklama yer almaktadır. Bu açıklamalar okunduktan sonra alt kısımda okunulan açıklamayı onayladığınıza dair bir ifade yer alacaktır. Bu ifade işaretlendikten sonra karşınıza telefonunuza en çok gelen ticari mesaj veya aramalar ile ilgili bir sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada Arama Onayı veya Mesaj Onayı vermek istediğiniz ticari numaraları seçebilirsiniz.

E-Devlet’te İstenmeyen Arama ve Mesajları İptal Etme Ekranı Açıldı!

E-Devlet’te İstenmeyen Arama ve Mesajları İptal Etme Ekranı Açıldı!

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin