Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir Miyim?

0
385

ÇSGB  kategorisinde, bu yazımızda sizlere Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir Miyim? hakkında bilgiler vereceğiz.

Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir Miyim?

Yapılan yasal düzenleme ile birlikte erkek sigortalılar için askerlik sürelerinin borçlandırma yapılarak hizmet süresinden sayılması oldukça önemli bir hak olarak büyük ilgi görüyor.

Vatani görevini yapmış birçok çalışan eksik prim günlerini tamamlamak için devlet tarafından yasal düzenleme ile hayata geçirilen askerlik süresinin hizmet süresinden sayılması hakkından faydalanmak istiyor. Bu haktan faydalanabilmek için askerlik yapılan sürenin borçlandırma yapılması gerekiyor. Yani o sürenin karşılığı olan meblağın devlete ödenmesi gerekiyor. Birçok kişi askerlik borçlanması için banka kredisi çekebilir miyim sorunu şile ilgili kapsamlı araştırmalar yapıyorlar. Çünkü belirlenen borçlanma süresi maddi anlamda birçok erkek sigortalıyı zorlayacak miktarda karşılarına çıkıyor.

Yasal Bir Protokol Bulunmuyor

Askerlik borçlanması başta olmak üzere diğer tüm Sosyal Güvenlik Borçlanmaları ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bankalarla kredi verilmesi yönünde yaptığı özel bir protokol ya da anlaşma bulunmuyor. Bu sebeple askerlik borçlanması ile ilgili olarak kredi çekebilmek için kişilerin kendi kredibilitelerini kullanmaları gerekiyor. Bu noktada ülkemizdeki kamu ve özel bankalar tarafından verilen uygun faizli ihtiyaç kredileri çekilerek bu borçlanma ödemesinde kullanılabiliyor. Askerlik borçlanması yaptırmak isteyen kişiler öncelikle ne kadar bir para ödemeleri gerektiğini hesaplattıktan sonra bankalara bu miktarda bir ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak suretiyle kredi kullanabiliyorlar. Fakat hiçbir bankada askerlik borçlanması kredisi altında bir kredi çeşidi bulunmuyor. Fakat bankalar kişinin emekli maaşı almaya hak kazanacağını ön görerek emekli maaşlarını kendi bankalarında alma şartı ile ihtiyaç kredisi verme konusunda daha esnek hareket ediyorlar.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanması hesaplanması için günlük ödenecek en düşük meblağ 1 günlük brüt asgari ücret tutarının yüzde 32’si oranındadır. En yüksel miktar ise yine en düşük ücretin 7,5 katı olarak hesaplanıyor. Borçlanma talebinde bulunduğunuz zaman diliminde geçerli olan brüt asgari ücret üzerinden hesaplama gerçekleştiriliyor. Bu sebeple bu miktar her se değişiklik gösteriyor. Eğer sigorta başlangıcınız askerlikten önce ise borçlanma yapmanız sigorta başlangıç tarihini geri çekme anlamında hiçbir şekilde etkilemediğinin unutulmaması gerekiyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin