Lise Mezunu 7 Bin Subay, Astsubay ve Polis Alımı Başvuruları

0
955
polislik sözlü mülakat soruları
Polislik mülakatında takım elbise

Son dakika haberi: Lise mezunu adaylar arasından subay, astsubay ve polis alımı için yapılacak sınavların tarihleri belli oldu.

Lise mezunu polis, astsubay ve subay alımı tarihleri belli oldu.

ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında 2024 yılı sınav takvimine yer verildi. Yayınlanan sınav takviminde 2024 yılında polis, subay ve astsubay alımları için yapılacak sınavların başvuru ile sınav tarihlerine yer verildi.

Peki lise mezunu polis alımı ne zaman? Lise mezunu subay ve astsubay alımı ne zaman yapılacak? İşte Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca yapılan açıklama ve sınav takvimine dair bilgiler.

LİSE MEZUNU SUBAY ASTSUBAY ALIMI

Lise mezunları arasından 2024 yılında subay astsubay öğrenci alımı yapılacak. Milli Savunma Üniversitesi giriş sınavına girecek adaylar, bu sınavda alacakları puan ile MSÜ subay astsubay öğrenci için tercih yapacak.

Erkek adaylar arasından astsubay ve kadın erkek adaylar arasından subay alımında 4 bin civarında alım yapılması bekleniyor. MSÜ sınavı için başvurular 3 ile 30 Ocak 2024 tarihleri arasında alınacak. Başvurusunu yapan adaylar, daha sonra 3 Mart 2024 tarihinde sınava girecek. Sınavdan baraj puanı aşanlar tercihlerini yapabilecek.

LİSE MEZUNU POLİS ALIMI

2024 yılında lise mezunu polis alımı ise YKS ile olacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT oturumuna girecek adaylar, burada alacakları puan ile polis alımına başvuru yapabilecek. 2024 PMYO polis alımı ile polis meslek yüksek okullarına 2500 polis alımı bekleniyor.

TYT başvurusu 1 ile 26 Şubat 2024 tarihleri arasında alınacak. TYT ise 8 Haziran tarihinde tüm okullarda yapılacak. Bu sınavdan 250 baraj puanını aşan adaylar PMYO polis alımına başvuru yapabilecek.

PMYO polis alımının yanı sıra polis fakültesine lise mezunları arasından 5 yıl eğitmek üzere komiser yardımcılığı öğrenci alımı yapılması bekleniyor. Bu alım ile birlikte lise mezunlarından 3000-3500 polis alımı yapılması bekleniyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin