Evde Bakım Aylığı (Maaşı) Nasıl Alınır? Gereken Şartlar Nelerdir?

0
441

Evde Bakım Aylığı (Maaşı) Nasıl Alınır?

Bu yazımızda herhangi bir engeli bulunan ve malulen iş göremez bir halde bulunan kişilerin bakımı sonucunda devlet tarafından verilen evde bakım aylığını ele alacağız.

Doğuştan veya sonradan olması fark etmeksizin herhangi bir nedenle engel durumunda olan kişilere bakan birinci dereceden yakınlar veya eşleri için belli bir miktarda aydan aya maaş ödemesi yapılmaktadır. Bu maaşı almak için belli şartları taşımış olması gerekmektedir.

Evde Bakım Aylığı (Maaşı) Başvurusu Yapılması İçin Gereken Şartlar

Evde bakım aylığı almak isteyen kişiler öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden engeli bulunan kişiyi muayene ettirmesi gerekmektedir. Burada yüzde elli ve daha yüksek engeli bulunması gerekmektedir. Bu yerden alınacak “Ağır Engelli Raporunda” evet olarak işaretlenmesi gerekmektedir.

Bunun dışında bilinmesi gereken bazı noktalar vardır;

Evde bakım aylığı almak istediğiniz kişinin kendi kendisine iş görmemesi gerekmektedir. Çünkü adı üstünde evde bakım aylığı iş yapamayan başkasının vasıtasıyla hayata tutunan kişilere verilen maaştır. Eğer aksi bir durum tespit edilirse belli başlı yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında evde bakım aylığı bağlanacak kişinin sigortalı olmaması lazımdır.

Evde Bakım Aylığı Başvuruları Hangi Kuruma Yapılmalıdır?

Evde bakım aylığı alma şartlarını karşılayan kişinin öz veya üvey evlatları, gelinleri, anne babası veya kardeşi ya da kardeşinin çocukları veya eşleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğüne başvuru yapabilirler.

Maaşlı Olan Kişi Bakıcı Olarak Maaş Alabilir mi?

Evde herhangi bir engeli olan kişiye bakan kişi maaşlı olsa bile evde bakım aylığı alabilir. Hanede bulunan kişi sayısının maaş ortalaması 967,27 TL’yi geçmemesi gerekir.

Evde Bakım Aylığı Nasıl Alınır?

Evde bakım aylığı alan kişilerin ölmesi durumunda evde bakım aylığı kesilmektedir. Ölümün gerçekleşmesinden on beş gün içinde yetkili kurumlara bildirim yapılması gerekmektedir.

Evde bakım aylığı alabilme şartlarını karşılayan kişiler başvurulan kurumun onaylaması durumunda bakıcı tarafından PTT şubelerinden alınabilir. Evde bakım aylığı sorgulamasını ise engeli bulunan kişinin kimlik bilgileri girilerek e-devlet üzerinden sorgulama yapılabilir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin