Almanca Öğretmenliği Bölümü Nedir?

0
499

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Almanca Öğretmenliği Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz

Almanca Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Almanca Öğretmenliği bölümü ortaöğretim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılayabilmek için Almanca öğretmeni yetiştirmeyi planlayan 4 yıllık lisans programıdır. Alman dili ve eğitimi veren, öğrencilerin bu dili kavrama, anlama, yazma ve konuşma gibi beceriler kazanmasını sağlayan bir bölümdür. Bölümün amacı ise Alman dili, edebiyatı ve kültürü konusunda öğrenci yetiştirmektir. Ayrıca Almanca dilini ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin öğrenebilecekleri düzeye getirip, kültürlerarası bilgi, kazandığı bilgi birikimlerini öğrencilerine öğreten, evrensel değerlere duyarlı öğretmenler yetiştirmektir.

Almanca Öğretmenliği bölümünü tercih edecek kişilerin sabırlı ve yaratıcı olması, eğitim alanında gelişime daima açık olması, sözlü ve yazılı iletişim becerilerinin kuvvetli olması, insanlara yeni şeyler öğretmekten keyif alması, eğitimde kullanılan ve üretilen teknolojilere ilgi duyması, ekip çalışmasına yatkın bir yapıya sahip olması gerekmektedir.

Almanca Öğretmenliği bölümünden mezun olan kişilerden sınıf içi disiplini sağlamak, güncel eğitim metotlarını takip etmek, farklı eğitim seviyesindeki öğrencilere hitap etmek, dil öğrenme kabiliyeti zayıf öğrencilere projeler hazırlamak, öğrencilere dil pratiği yapma imkanı sunmak, ders süreci dahilinde belirlenen müfredatı tamamlamak, öğrencilerin yabancı dile olan korkularını azaltmak ve öğrencinin dil öğreniminde gösterdiği gelişimi kayıt altına almak gibi beklentiler mevcuttur.

Almanca Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Almanca Öğretmenliği bölümünden mezun olan kişiler özel sektör veya kamu da çalışma imkanına sahiptirler. Kamuda öğretmenlik yapabilmeleri için ÖSYM tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmeleri gerekmektedir. Başarılı oldukları taktirde MEB okullarında öğretmenlik yapabilmektedirler. Ayrıca özel okullarda öğretmenlik, üniversitelerde öğretim görevlisi, turist rehberliği, tercüman bürolarında tercümen olarak görev alma ve Dışişleri bakanlığında çalışma imkanına sahiptirler.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Almanca Öğretmenliği bölümünü okumak isteyen kişilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve üçüncü oturumuna girmesi gerekmektedir. Birinci oturum TYT olan bu sınavda 150 puan barajını geçen öğrenci üçüncü oturuma girme hakkı kazanmaktadır. Üçüncü oturum ise YDT (yabancı dil testi) sınav puan ve başarı sırasına göre öğrenci Eğitim Fakültelerinde birine yerleştirilmektedir. Ayrıca Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü okuyan öğrencilerin 1 yıl formasyon alarak Almanca Öğretmenliği yapma imkanı vardır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin