Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir?

0
317

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir?

Her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam eden sağlık sektörü doktorlar ve hemşireler dışında birçok insana da ihtiyaç duymaktadır. Ameliyathane Hizmetleri bölümü de duyulan insan ihtiyacına karşı açılmış bir bölümdür. Ameliyathane Hizmetleri bölümü bir önlisans programıdır. Ameliyathane Hizmetleri bölümünün asıl amacı ameliyathane birimlerinde ameliyat öncesi ve sonrası yapılması gereken görevleri yerine getirebilecek kişileri yetiştirerek sektöre kazandırmaktır. Ameliyathane de kullanılan tüm cerrahi malzemelerin hazırlanması, doktora ameliyat sırasında asistans sağlayabilecek ve tüm bu alanda ihtiyacı duyulan tecrübeli yardımcı sağlık personeli yetiştirmekte amaçlarından bazılarıdır. Ameliyathane Hizmetleri bölümünden mezun olan kişiler “Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri” unvanını almaktadır.

Ameliyathane Hizmetleri bölümünü dikkatli, titiz, duyarlı, fen bilimlerine özellikle biyoloji bölümüne, sorumluluk sahibi, ekip çalışmasına yatkın, stresli ortamlarda çalışabilecek, kandan korkmayan, doğru ve hızlı bir şekilde karar alabilen kişilerin tercih etmesi önemlidir. Sonuçta söz konusu insan sağlığıdır. Bu sebeple her meslekte olduğu gibi bu meslekte de işini severek ve özenle yapmak gerekmektedir.

Ameliyathane Hizmetleri bölümünden mezun olan kişiler ameliyat öncesi ameliyat masasını ve aletlerini hazırlamak, ameliyat sırasında ekibe yardımcı olmak, ameliyat sonrasında kullanılan malzemeleri steril etmek, ameliyathanedeki bütün cihazların bakım ve onarımını yapmak gibi sorumlulukları vardır.

Ameliyathane Hizmetleri bölümünden mezun olan öğrenciler eğer isterlerse ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girip Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Sosyal Hizmetler ve Sağlık Yönetimi Adli Tıp Teknikerliği lisans bölümlerine tamamlayabilirler.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Ameliyathane Hizmetleri bölümünden mezun sayısının az olması ve özel hastanelerin çoğalması ile daha çok ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir. Hastanelerin bu alanda özel eğitim görmüş sağlık elemanlarına ihtiyaçları olması nedeniyle iş bulma imkanları oldukça fazladır. Devlet hastaneleri, özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde ameliyathane bölümlerinde çalışabilmektedirler.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Ameliyathane Hizmetleri bölümünde herhangi bir özel koşul aranmamaktadır. ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan TYT puan ve başarı sırası dikkate alınmaktadır. Adayların TYT sınavında 150 barajını geçmeleri gerekmektedir. TYT sınavında elde edilen başarıya göre üniversitelere yerleştirilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin