Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

0
422

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Ülkemiz sosyal devlet olmanın gereği olarak vatandaşlarına çok çeşitli yardımlar gerçekleştiriyor. Bu yardımlar arasında milyonlarca aileyi çocuk parası yardımı ile ilgili bilgiler yakından ilgilendiriyor.

Ülkemizde çok çeşitli kesimlere sosyal yardımlar gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda kadınlara, yaşlılara, engelli vatandaşlarımıza ve bakıma muhtaç kişilere çeşitli sosyal yardımlar yapılıyor. Bu sosyal yardımlar arasında çocuk yardımı parası şartlılık ilkesine dayanması diğer yardımlardan ayrılan en temel fark olarak göze çarpıyor. Çocuk yardımı eğitim ve sağlık yardımı olarak yapılıyor. Şartlı çocuk yardımı, örgün eğitime katılan çocuklara eğitime başladıkları andan itibaren başlayarak, lise öğretimini bitirene kadar süre zarfından aralıksız olarak veriliyor.  Bu çocuk yardımı öncelik sırasına göre çocuğun annesi başta olmak üzere, bu yardımı alan çocuğun babası veya çocukla aynı hanede yaşayan onun bakımı ile sorumlu reşit kimselere ödenebiliyor. Burada temel şart aynı hanede yaşama şeklinde oluyor.

Çocuk Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Çocuk yardımı başvurusu yapmak oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu başvuruyu sorunsuz bir şekilde yapmak için öncelikli olarak yaşadığınız ve yasal olarak ikametgâh adresinizin bulunduğu il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına şahsen sadece kimlik kartınız ile başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bu anlamda çocuk yardımı başvurusu en kolay ve pratik sosyal yardım olarak ön plana çıkıyor. Çocuk yardımı başvuru sonuçları ise başvurunun gerçekleştirildiği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına ulaşılarak, E-Devlet üzerinden kişisel şifre ile giriş yaparak ya da Alo 144 Sosyal Yardım hattını arayarak anında öğrenebiliyorsunuz. Çocuk yardımı ödemeleri ise yılın Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında gerçekleştiriliyor. Bu ödemeler hak sahipleri çocuklar için 2 aylık periyotlar olarak hesaplanıyor ve zamanı geldiğinde hak sahiplerinin PTT hesaplarına paralar yatırılıyor. Kimlik numarasının son rakımına göre ödemeler ayın 24’ünde başlar ve son ödeme ayın 28’inde yapılıyor.

Çocuk Parası Yardımı Miktarları

2020 yılı çocuk parası miktarları ilkokula giden kız çocukları için aylık 40 TL erkek çocukları için 35 TL, liseye giden kız çocukları için aylık 60 erkek çocukları için ise 50 TL ödeniyor. 2021 yılı çocuk parası ücretlerinin ise her kademe için 5 TL arttırılması bekleniyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin