Ayakkabı Tasarımı Bölümü Nedir?

0
492

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere  Ayakkabı Tasarımı Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Ayakkabı Tasarımı Bölümü Nedir?

Ayakkabı Tasarımı bölümü, ayakkabı tasarımı ve üretimi ile ilgili teknikleri kullanarak ayakkabı üreten ve gerektiğinde ürettiği ayakkabıları pazara sunan teknikerler yetiştiren bir önlisans bölümüdür. Bu bölümü okuyan öğrenciler en iyi uygulamalar eşliğinde ayakkabı tasarımı yapmaktadır. Ayakkabı tasarımı ve üretiminde piyasa analizleri ve trendler göz önünde bulundurulmaktadır.

Ayakkabı Tasarımı bölümünden mezun olan kişilerin ürün tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapmaları, iş sağlığı ve güvenliği konusunda üzerine düşeni yapmaları, bilgisayarlar üzerinden 2 ve 3 boyutlu ıstampa oluşturmaları, kalite kontrol ve üretim planlaması yapmaları, satış sonrası şikayet ve müşteri memnuniyeti raporlarını incelemeleri, tasarım basamağından ilk örneğin üretim basamağına kadar geçen süreçte üretimin tasarıma uygun olup olmadığını denetler, tasarladığı ürünlerin teknik resimlerini çizer ve gerekli sunumlarını hazırlar, tasarladığı ve üretimini yaptığı ayakkabıların insan sağlığına faydalı ve ortopedik olmasını sağlar ve tasarladığı ayakkabının modelini geliştirmek gibi sorumlulukları vardır.

Ayakkabı Tasarımı bölümünden başarılı bir şekilde mezun olan kişiler istedikleri taktirde 4 yıllık lisans bölümlerine tamamlayabilmektedirler. Bunun için yapmaları gereken ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girip bu sınavda başarılı olmaları gerekir. Bunun üzerine Deri Mühendisliği, Tekstil ve Moda Tasarımı, Moda Tasarımı ile Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi bölümlerine tamamlayabilirler.

Ayakkabı Tasarımı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Ayakkabı Tasarımı bölümleri mezunlarının kamuya oranla özel sektörde daha fazla iş imkanına sahip olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bölümü okuyacak üniversite adaylarının bunu göz önünde bulundurması ve ona göre tercih yapması gerekmektedir. Talaşlı ve talaşsız üretim yapan makine imalat sanayisinde, özel ayakkabı üretim işletmelerinde çalışabilmektedir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Ayakkabı Tasarımı bölümü bir önlisans bölümüdür. Türkiye’de sayılı üniversitelerde olan bir bölümdür. Bu bölüm için ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan TYT sınavının puan ve başarı sırası dikkate alınmaktadır. Günümüz imkanlarında bu bölümden mezun öğrenciler için geniş çalışma olanakları olmasa da bölüm mezunları belirli yerlerde mesleğini ilerletebilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin