Azerbaycan Dili Öğretmenliği Bölümü Nedir?

0
391

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Azerbaycan Dili Öğretmenliği Bölümü Nedir?Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Azerbaycan Dili Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Azerbaycan Dili Öğretmenliği bölümü, Azerbaycan sınırları içerisinde konuşulmakta olan dilin kökeni, kültürü ve bu dilde yazılmış eserlerin araştırılması üzerine çalışmalar gerçekleştirecek akademik disipline sahip eleman yetiştirmeyi amaçlayan 4 yıllık lisans bölümüdür. Azerbaycan Dili Öğretmenliği bölümünün asıl amacı ise Azerbaycan dilinin ileri seviyede anlama, dinleme, konuşma, yazma ve okuma becerisine sahip olan, bu becerilerini de başka kişilere aktarma imkanına sahip kişiler yetiştirilmesidir.

Azerbaycan Dili Öğretmenliği bölümünü tercih edecek kişilerin sabırlı ve yaratıcı olması, eğitim alanında gelişime daima açık olması, sözlü ve yazılı iletişim becerilerinin kuvvetli olması, insanlara yeni şeyler öğretmekten keyif alması, eğitimde kullanılan ve üretilen teknolojilere ilgi duyması, ekip çalışmasına yatkın bir yapıya sahip olması gerekmektedir.

Azerbaycan Dili Öğretmenliği bölümünden başarılı bir şekilde mezun olan kişiler Azerbaycan Dili Öğretmeni olarak mezun olurlar. Bu bölümden mezun olan kişi Azerica yazılan eserleri, Azerbaycan dil bilgisi ve Azerbaycan kültürüne ait çalışmalar yürütür. Yaptığı çalışmaların ardından elde etmiş olduğu verileri ve hakimi olduğu bu dilin bilgilerini kişilere aktarmakla yükümlüdür.

Azerbaycan Dili Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Azerbaycan Dili Öğretmenliği bölümünden mezun olan kişiler özel sektör veya kamuda çalışma imkanına sahiptirler. Kamu da çalışabilmeleri için bütün bölümlerde olduğu ÖSYM tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmeleri gerekmektedir. Dış işleri Bakanlığına ve Kültür Turizm Bakanlığına bağlı kurum kuruluşlarda, Türk Cumhuriyetleri Dil Araştırmaları Merkezinde, yayınevlerinde, turizm şirketlerinde, tercüme odalarında, eğitim kurumlarında ve televizyon kanallarında çalışma imkanına sahiptirler.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Azerbaycan Dili Öğretmenliği bölümünü okumak isteyen öğrencilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın birinci ve üçüncü oturumuna girmeleri gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavından 150 puan barajını aşan öğrenci üçüncü oturum olan YDT sınavına girmeye hak kazanmaktadır. YDT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre öğrenci fakülteye yerleştirilmektedir. Bu sınavda ne kadar yüksek puan alınırsa öğrencinin istediği bölümün veya üniversitenin gelme imkanı o kadar yüksektir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin