Anlamsal Arama Nedir? SEO Sonuçlarınızı Nasıl Etkiler?

0
89

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere Anlamsal Arama Nedir? SEO Sonuçlarınızı Nasıl Etkiler? hakkında bilgiler vereceğiz.

Anlamsal Arama Nedir? SEO Sonuçlarınızı Nasıl Etkiler?

Google, Yandex, Yahoo ve benzeri arama motorları spam’ı azaltmak, en alakalı yanıtları göstermek ve kullanıcı deneyimini kişiselleştirmek için elinden geleni yapıyor. Bunlardan birisi de “Anlamsal Arama”

Anlamsal arama, bir araştırmacı için gerekli olan tarayıcılar tarafından geliştirilen ve yüksek nitelikli sonuçlar sunmaya yarayan arama araçlarından birisidir. Bu nedenle araştırmayı seven kişiler için kullanışlıdır. Bu özelliği geliştirmek sürekli değişen algoritmalar oluşturmak anlamına gelmektedir. Anlamsal arama daha iyi daha kullanışlı sonuçları göstermeye yardımcı olur. SEO için faydası ise anahtar araştırması ve içerik optimizasyonu gibi önemli olaylar yardımcı olmasıdır. Bu nedenle çoğu SEO anlamsal aramayı sitesine eklemek ister.

Anlamsal Arama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Eskiden Google’da arama yaptığımızda ihtiyacımız olan şeyle karşılaşmak daha kolaydı fakat son zamanlarda reklamlar sayesinde aradığımız şeylerde doğru yanlış her türlü bilgiye ulaşabiliyoruz. Google özellikle reklam veren web sitelerini daha ön planda tutuyor.  Bu nedenle bu sorunlarla karşılaşan kişiler sayesinde yeni bir bağlam geliştirerek anlamsal aramayı oluşturdu. Basit bir ifadeyle anlamsal arama, arama sorgunuzun daha iyi sonuçlar göstermesi için kullanılan araçtır. Anlamsal arama, arama sonuçlarının ardında gelişmiş bir anlayış düzeni sağlar. Hem alakalı hem de kişileştirilmiş sonuçlar gösterir.

Anlamsal aramaya örnek verecek olursak; örneğin yakınınızda yemek yiyebileceğiniz bir restoran arıyorsunuz. Arama motoruna “Restoran” yazdığını zaman arama motoru size en yakın olan restoranları gösterecek ve hatta bu arama motoru Google ise size saat kaçta açılıp kapandığını, doluluk oranını, haritadaki konumu gibi daha birçok şeyi sizlere sunacaktır. İşte buna anlamsal arama denir.

Bir başka örnek: Google’a herhangi bir yazarın sözünü yazdığınız zaman sizi o yazarın hayatına ve eserlerine yönlendirecektir. Anlamsal arama, aramak istediğiniz unsurdan çok daha fazlasına yönlendirir.

Anlamsal Arama Nedir? SEO Sonuçlarınızı Nasıl Etkiler?

Anlamsal Arama Neden Önemlidir?

SEO dışında birçok kullanıcı aramak istediği şeyi bazen kavramıyor ve ya da adını unutuyor bu nedenle ona daha yakın olan kavram ve kelimeleri aratmaya çalışarak istediği şeylere ulaşabiliyor. Bu nedenle istediğiyle değil Google’ın onlara sunduğuyla yetinmeye çalışıyor.

Anlamsal arama yeni bir şey değildir. 2012’de doğrudan SERP’lere hızlı yanıt vermek için Bilgi Grafiğini tanıttı. Bilgi Grafiği varlıklar ve bunlar arasındaki ilişkiden doğan bir koleksiyondur. Google’ın tanımlamasına bakarsak “Bazen Google Arama, kişiler, yerler, ve nesneler hakkında bilgi içeren özel kutular gösterir. Bunlara “Bilgi Panelleri” denir. Temel gerçekleri ortaya çıkararak belirli bir konu hakkında daha hızlı bir şekilde anlamanıza yardımcı olmak ve bir konuyu daha derinlemesine keşfetmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bilgi panellerindeki bilgiler, dev bir sanal gerçeklik ansiklopedisi olan Bilgi Grafiğinden gelir” bu tanımlamayı dikkate alacak olursak Anlamsal Aramanın kökeninin Bilgi Grafiğinden geldiğini daha iyi bir şekilde anlamış oluruz.

Bilgi grafiği bu koleksiyonda yer alan bilgiler, görseller, açıklamalar, yerler vb. birçok şey arasında bağıntı kurarak sizlere ulaşmasını sağlayan bir araçtır. Yani milyonlarca anahtar kelimeyi sizlerin huzuruna kolay bir şekilde sunar.

Hummungbird Algoritması

Bir diğer arama unsuru da Google’ın 2013’te duyurduğu Hummungbird Algoritması, Hummingbird sayesinden  arama motorları sesli arama noktasına kadar geldi. Yani arama motorları daha akıllı hale gelmiştir. Örneğin meşhur sorulardan birisi olan “A ile B noktası arasındaki uzaklık nedir?” gibi popüler soruları dahi sorduğumuzda bile bir cevap arayan bir araca dönüştür. Yani seslendirme komutunun başlangıcı aslında Hummingbird sayesinden Türkçe olarak ifade edecek olursak “Sinek Kuşu” sayesinde oldu.

Bir diğer arama faktörü de 2016’da kullanıma sunulan RankBrain’dir. RankBrain, Google’ın arama sonuçlarını sunması için kullanılan ve arama motorunun kullanıcılar tarafından girilen kelimelerin anlamını anlamasına yardımcı olan makine öğrenimi teknolojisidir.

RankBrain kelimeleri sayısal varlıklara yerleştirmek ve bilgisayar tarafından daha anlaşılır hale getirmek için yapay zekadan yararlanır. RankBrain’in aşina olmadığı herhangi bir kavram ve kelime bu kavram ve kelimelere daha yakın kelime ve kavramların gösterilmesine yardımcı olmaktadır.

Yani kullanıcının ve SEO’nun arama yaptığı kelimeyi daha iyi ve daha detaylı bir şekilde anlamasına yardımcı olan araçtır.

2019 yılında çıkan BERT’de önemli arama faktörlerinden birisidir. BERT tamamen Google’ın arama sorgularını daha iyi anlamasını açıklamaktır. Bir kelimenin tam bağlamını ondan önce ve sonra gelen kelimelere bakarak değerlendiren BERT arama sorgularının amacını anlamak için kullanılır.

Anlamsal Arama Nedir? SEO Sonuçlarınızı Nasıl Etkiler?

SEO için Anlamsal Arama Ne İfade Ediyor?

Anlamsal Arama’nın en önemli yanı en üst düzeyde bir kullanıcının arama sorgusunu daha alakalı ve kişileştirilmiş SERP’ler sunma yeteneğini daha iyi anlayan bir arama motoru anlamına geliyor. Ancak SEO’lar için Anlamsal Arama’nın önemini madde madde sıralayacak olursak;

  • Herhangi bir makale için yalnızca anahtar kelimeleri için konuları da düşünmek
  • Yüksek hacimli anahtar kelimelerin eskisinden daha az önemli olması ve uzun kuyruklu ve kaliteli içeriğin eskisinden daha önemli olduğunu düşünmek
  • İçerik oluşturmadan önce arama amacını analiz etmek ve anlamak için ayrı bir ihtiyaç vardır.
  • Bir “Bilgi Grafiği” varlığını nasıl oluşturulabildiğini düşünmek
  • Yapılandırılmış veriler bir zorunluluktur.

Birçok yönden “Anlamsal Arama” SEO için önemli araçlardan birisidir. Ancak “Anlamsal Arama” dan önce önemli olanlar arama motorları değil kullanıcılar için içerik oluşturma ve optimize etme ihtiyacıdır.

İçeriğinizi Anlamsal Arama İçin Nasıl Optimize Edebiliriz?

Sitenizin organik takipçiler kazanmasını istiyorsanız Anlamsal Arama en önemli araçlardan birisidir. Bu nedenle Anlamsal Aramanın optimize edilmesi gerekir.

  • İçerik için Anahtar Kelimeler değil Konular Önemlidir: SERP’leri dikkate aldığınız vakit önemli olanın anahtar kelime değil konunun olduğunu görebilirsiniz. Çünkü Google anahtar kelimelere göre değil konuya göre sonuçları sunmaktadır.
  • Arama Amacını İyi Anlayıp Optimize Edin: Bir kullanıcın arama motoruna girdiği her sorgu esasen hedef kitlenizin oluşturulmasını sağlar. Bu nedenle kullanıcıların arama yapacağı alanları iyi bilmek gerekir. Kullanıcılar ya bir şeyler öğrenmek için ya bir şeyler satın almak için ya da bir şey bulmak için arama yapar. Tüm bunları bildikten sonra bu konulara göre içerik yazarsanız aramalarda en yüksek sıralarda yer almanıza olanak sağlar.
  • Anlamsal HTML Kullanma: Anlamsal bir web sitesini optimize etmek için Anlamsal HTML kullanma en doğru hamlelerden birisidir. Anlamsal biçimlendirme herhangi bir içerikte yazılanların her bir öğesinin anlamı hakkındaki bilgilerin sunumu açısından tam bir ayrım sağlamak için HTML gibi bir biçimlendirme dilinin kullanılmasını sağlar.
  • Öne Çıkan Snippet İçin İçeriği Optimize Etmek: Sevilen ve öne çıkan bir Snippet yerleştirmek için Google’a web sayfanıza arama yapan kişinin sorusuna en doğru ve en anlaşılır yanıtı verdiğinizi göstermeniz gerekir. Bunun için nişinizde en çok sorulan soruları kontrol edin ve bunlardan hangilerinin öne çıkan Snippet’i desteklediğini kontrol edin. Pasajda sıralanan makaleleri analiz edin, soruyu doğrudan yanıtlayan ve cümlenizi doğal bir şekilde okunacak bir şekilde yapılandıran bir metin oluşturun.
  • Yapılandırılmış Verileri Anlayın ve Kullanın: Bir arama motoru sitenizi taradığı vakit yapılandırılmış veri içeriğinizin anlaşılmasına ve kullanıcılara daha kolay bir şekilde sunulmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra zengin snippetleri tetiklemesine de yardımcı olur.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin