Yapılandırılmış Veri Nedir? Neden Kullanılır?

0
485

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere Yapılandırılmış Veri Nedir? Yapılandırılmış Veri Neden Kullanılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Yapılandırılmış Veri Nedir? Neden Kullanılır?

Bu yazımızda sizlere yapılandırılmış veri nedir? Ve neden yapılandırılmış veri kullanmamamız gerekmektedir Bundan bahsedeceğiz.

Yapılandırılmış Veri Nedir?

Yapılandırılmış veriler, bir web sitesi hakkında bilgi sağlamanın standartlaştırılmış bir yöntemidir. Google gibi arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Yapılandırılmış Veriler SEO’ya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Her şeyden önce, yapılandırılmış veriler bir sıralama faktörü değildir. Doğrudan Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmaz. Ancak pek çok avantajı vardır. En önemli dört tanesine odaklanacağız:

  • Zengin sonuçlar alabilirsiniz
  • Google Bilgi Grafiğini görüntüleyebilirsiniz
  • Anlamsal arama desteği kazanabilirsiniz
  • E-AT’nizi destekleyebilirsiniz

Yapılandırılmış Veri Nedir Yapılandırılmış Veri Neden Kullanılır

Zengin Sonuçlar Alabilirsiniz.

Zengin sonuçlar, alakalı yapılandırılmış verilerden alınan bilgilerle görsel olarak geliştirilmiş arama sonuçlarıdır. En yaygın zengin sonuç türleri, zengin snippet’lerdir. Bunlar genellikle tıklama oranlarını artırabilir ve sayfalarınıza gelen organik trafiği artırabilir.

Google Bilgi Grafiğini Görüntüleyebilirsiniz.

Google Bilgi Grafiği, varlıklar ve aralarındaki ilişkiler hakkında bir bilgi tabanıdır. Siz, markanız ve ürünleriniz, yapılandırılmış verilerden oluşan ve bunlardan etkilenen varlıklar haline gelebilirsiniz. Bilgi Grafiğine girmenin en doğrudan etkisi, daha fazla marka görünürlüğü ve yetkisi sağlayan bir bilgi panelidir.

Anlamsal Arama Desteği Kazanabilirsiniz

Anlamsal arama, geleneksel anahtar kelime eşlemesi yerine arama sorgularının anlamına odaklanır.  Yapılandırılmış veriler Google’ın sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu daha iyi anlamasına yardımcı olduğundan, potansiyel olarak daha alakalı aramalarda görünebilir.

E-AT’nizi Destekleyebilirsiniz

E-AT, uzmanlık, yetki ve güven anlamına gelir. Yapılandırılmış verilerin kullanımı, web siteniz, içeriği ve yazarları hakkında Google bilgilerini besler ve E-AT’nizi değerlendirmeyi kolaylaştırır.

Yapılandırılmış Veri Nedir Yapılandırılmış Veri Neden Kullanılır

Yapılandırılmış Verilerin Temel Taşı Olan Şema İşaretlemesi

Yapılandırılmış veriler belirli bir biçime uymalıdır. Herhangi bir bilgisayar dilinde olduğu gibi, makinelerin düzgün çalışması için doğru sözdizimini kullanmanız gerekir. Şema işaretlemesi, Web üzerindeki verileri yapılandırmak için yaygın olarak kabul edilen bir biçim sağlar. Bunu kodunuzda tam olarak kullanmalısınız. Ad, ad veya ad gibi varyasyonların kullanılması işe yaramaz. Standardizasyon, yapılandırılmış verilerin anahtarıdır ve schema.org’un kelime bilgisi bunu sağlar. Örneğin, bir havayoluyla yapılan bir uçuşu ele alalım: schema.org’da uçak tipi, kalkış kapısı ve hatta ikram hizmetinin bir tanımının verildiği bir ansiklopedi vardır. Teori işini hallettiğimize göre tüm bunların web sitenizde nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Üç Tür Veri Yapılandırması

Web’deki verileri düzenlemek için kullanabileceğiniz üç ana format vardır.

Json-Ld

JSON-LD , Google tarafından önerilen biçimdir. Ayrıca bir “etiket” gerektirmediğinden uygulaması en kolay olanıdır. Diğer yapılandırılmış veri formatlarında olduğu gibi HTML öğeleri Google için önemlidir. Bunun yerine, JSON-LD’yi Google’a “Hey, işte bu sayfada bahsedilen şeyler hakkında bilmeniz gereken en önemli şeyler” diyen büyük bir kod bloğu olarak ekleyebilirsiniz.

Mikro Veriler

JSON-LD Yapılandırılmış veriler büyük bir sindirilebilir blokta olduğunda, içeriği anında işaretlemek için mikro veriler olarak sayfaya yayılabilir.

Rdfa

RDFa, mikro veriler gibi çalışır. Biçimlendirme HTML bloğunda işaretlemeyi sağlamak yerine, sayfa Elements JSON-LD’yi temel alır. Muhtemelen en az kullanılan şema sözdizimi, ancak yine de Facebook’un Açık Grafik meta etiketlerine dayandığı için ara sıra bulabilirsiniz.

Yapılandırılmış Verilerinizi Test Edin

Aklı başında hiçbir kişi önce test etmeden kodu dağıtmaz. Yapısal Veri Test Aracı’na gidin, kod pasajınızı veya URL’nizi girin ve işaretlemenin geçerli olup olmadığını kontrol edin. Maalesef, Google bu aracı yakında reddedecek ve yalnızca zengin sonuçları test etmeye yarayan araç kullanmaya başlayacaktır. Adından da görebileceğiniz gibi, kapsamlı sonuçlar için uygunluğunuza odaklanır. Ancak, Google’ın sonunda her iki aracın yeteneklerini birleştireceğini umalım. Şık şema aynı zamanda harika bir alternatiftir.

Yapılandırılmış Veri Nedir Yapılandırılmış Veri Neden Kullanılır

İçeriğinizi Etiketlemeye Başlamadan Önce

Yapılandırılmış veriler roket bilimi değildir, ancak onu yakalamak, önceliklendirmek ve büyük ölçekte nasıl sunacağını öğrenmek zaman alır. Pek çok CMS ve eklenti çoğu zaman en temel işaretlemeyle ilgilenir, ancak bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum:

Çoğu insan için, web sitenizde bir şema sağlamaktan çok daha önemli olan SEO Görevleri vardır.

Web Sitenizin Dışındaki Yapılandırılmış Veriler

Herhangi bir şema işaretlemesi sağlamadan Bilgi Grafiği varlığı oluşturabilirsiniz. Bunun nedeni, markanız ve ürünlerinizden bahsedenlerin web’in her yerinde bulunabilmesidir. Ancak, bilgi panelleri için ortak bir kaynak olan Wikipedia sayfasına ihtiyacınız olduğunu düşünmeyin.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin