Polis Özel Harekat Zorunlu Hizmet Süresi Ne Kadardır?

0
695
Polis Özel Harekat Zorunlu

POMEM Adayları, bu yazımızda sizlere Polis Özel Harekat Zorunlu Hizmet Süresi Ne Kadardır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Polis Özel Harekat Zorunlu Hizmet Süresi Ne Kadardır?

PÖH adayları arkadaşlar görev süresi hakkında sorular gelmeye başladı. PÖH olduktan sonra başka birimde çalışabilir miyim sorularına cevap vereceğim.

28 Mart 2017 yılında Emniyet Hizmetleri Branş Yönetmeliğinde bir değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle Polis Akademisi Başkanlığı tarafından alımı direk PÖH branşı olarak alımı yapılan örnek 25. Dönem PÖH gibi alımlarda adaylar okulu başarı ile bitirmeleri sonucunda Polis Özel Harekat olarak atanırlar. Polis Özel Harekat olarak görev yapacak olan Polis Memurlarının görev süresi değişiklik yapılmadan önce 10 yıldı bu değişiklikle 15 yıl boyunca başka branşa geçiş yapamaz. Özel Harekat Başkanlığının branştan çıkarma işlemi yaparsa başka branşta çalışabilirsiniz. Kendi isteğinizle bırakmak isterseniz zorunlu sebeplerden dolayı o zaman da Polis Özel Harekat olarak çalışan süre 15 yıldan çıkarılarak kalan süre Çevik Kuvvet biriminde geçireceksiniz. 15 yıl tamamlandıktan sonra başka branşa geçebilirsiniz. KOM, TEM, ASAYİŞ, YUNUSLAR, NARKOTİK gibi birimlere geçişler zorunlu hizmet süresinden sonra olur.

Yönetmeliğin eski ve yeni hali aşağıdaki gibidir:

Hizmet Öncesi Branş Eğitimleri

Madde 15/A –

(1) Hizmet öncesinde polis eğitim ve öğretim kurumlarında branşa aktarmaya esas özel alan eğitimi verilmesi halinde, eğitimi başarıyla bitiren ve eğitim sonu sınavda başarılı olup aday polis memuru olarak Emniyet Teşkilatı kadrolarına atanan personel, başkaca bir işleme gerek kalmaksızın doğrudan eğitimlerine uygun branşlara aktarılır.

(2) Birinci fıkrada belirtilen usule göre branşa aktarılan personel, idare tarafından görülen lüzum üzerine yapılan branştan çıkarma işlemi hariç, 10 yıl süre ile branştan ayrılamaz. 10 yıl süre dolmadan branştan çıkartılan personel, kalan süreyi çevik kuvvet birimlerinde tamamlar.

Yeni Eklenen Madde Aşağıdaki Gibidir:

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 15/A maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “10 yıl” ibareleri “15 yıl” şeklinde değiştirilmiştir.

Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur?

Özel Harekat Polisi (PÖH) olabilmek için PMYO’nun 2. Sınıfında Polis Özel Harekat Başkanlığından okullara seçmelere gönderilir. Mevcut okullara adaylar için parkur kurulur. Ayrıca adaylar mülakata alınır. Başvuru yapan adaylar arasında yapılan spor ve mülakatlar sonucunda kazananlar mesleğe başladıktan sonra açıklanır. Atandıktan sonra PÖH kurslarına başlanır. Gerçekleştirilen bu kurslar genellikle 3 ay sürmektedir. Daha sonra Ankara’da kurs alındıktan sonra Polis Özel Harekat olarak (PÖH) göreve devam edilir.

Ayrıca PÖH alımlarında direkt alımlarda yapılmaktadır. Gerçekleştirilen bu alımlarda en az lise mezunu polis olma şartları vardır. Sınav olarak son alımda herhangi bir puan istenilmemiştir. Akademi de henüz bu konuda hakkında resmi duyuru yapılmamıştır. Gönüllülük esasına görev başvurusu yapılmalıdır. Bu alımda herhangi bir kıdeme müessir ceza veya olumsuz sicil almamış olmak, müracaat tarihinde polis memurları için 28, komiser sınıfı için ise 31 yaşından büyük olunmaması gerekmektedir.

Polis Özel Harekat Eğitimleri Nasıl ve Nerede Veriliyor?

Başvuru sürecini bitiren sağlık şartı, yaş, boy ve kilo gibi şartları sağlayan ve mülakat aşamalarını başarılı bir şekilde bitiren adaylar eğitime alınmaktadır. Yapılan bu eğitim oldukça zorludur. Silah eğitimi, bomba eğitimi, keskin nişancılık, soğuk kanlı olma, rehine kurtarma gibi eğitimleri başarılı şekilde bitiren adaylar PÖH olarak göreve başlarlar.

  • Balıkesir Polis Eğitim Merkezi
  • Merzifon Polis Eğitim Merkezi
  • Karabük Polis Eğitim Merkezi
  • Kırşehir Polis Eğitim Merkezi
  • Niğde Polis Eğitim Merkezi
  • Erzincan Polis Eğitim Merkezi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin