Sigortam Başladı mı, Ödeniyor mu, Nasıl Öğrenebilirim?

0
495

Sigortam Başladı mı, Ödeniyor mu, Nasıl Öğrenebilirim?

Sigortasız işçi çalıştırma durumu vatandaşların en fazla haklarının sömürüldüğü noktalardan biridir.

Sigortasız işçi çalıştırma durumunda işverenlere büyük cezalar uygulanır. Sigortalı olarak bir yerde çalışmakta olan kişiler sigorta sorgulama işlemi yaparak sigortalarının başlayıp başlamadığını hemen öğrenebilirler. Sigorta başlangıcının olup olmadığı nasıl sorgulanır şu şekilde sıralanıyor.

Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çalışanların kendilerinin güvence altına alınmasını sağlayacak sigorta bilgilerini kontrol etmek istemektedir. Düzenli prim ödeme yapılması bu konuda oldukça önemli olduğundan dolayı çalışanlar sigortanın başlayıp başlamadığını öğrenmeyi ister. İşverenlerin kendi aklınca belirlemiş oldukları deneme süreleri bu bağlamda yasal uygulama olduğundan eksik prim ödemeleri şikayet etme çalışanlara sunulmuştur. Sigorta bilgilerini sorgulamak için önceki zamanlarda SGK sistemine girilmesi yeterliydi. Ancak şimdilerde yapılmış olan güncelleme ile birlikte artık sigorta sorgulamaları e-devlet sistemi üzerinden yapılıyor. Öte yandan sigorta sorgulamak için başka yöntemlerde bulunuyor. Vatandaşlar diledikleri an ALO 170 hattı üzerinden sigorta bilgilerini detaylı olarak öğrenebilir.

Sigortam Başladı mı, Ödeniyor mu, Nasıl Öğrenebilirim

E-Devlet Üzerinden Sorgulama Yapma

SGK tarafından oluşturulan SGK Tescil ve hizmet dökümü sayfasından vatandaşlar sigorta kollarına dair tüm sorgulama işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilirler. Sistemde öncelikli olarak ilgili güvenlik adımlarının tamamlanması gerekir. Güvenlik adımlarını doldurmak için kimliğimi şimdi doğrula yazısına tıklamak lazımdır. Daha sonraki adımda karşınıza çıkacak olan kimlik doğrulama sistemi üzerinden e-devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı girmeniz gerekir. Bu aşamaların ardından giriş yap yazısına tıklayarak e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Ekranda gözüken hizmet dökümlerinin yanı sıra sigorta başlangıç tarihi, sigorta prim ödeme süresi, yıllık kazanç gibi çeşitli bilgilerde anında karşınıza gelmiş olacaktır.

ALO 170 Üzerinden Sorgulama Yapma

Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak hizmet vermekte olan ALO 170 hattı üzerinden de sigorta sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ancak bu uygulamanın e-devletin aksine ücretli olarak sunulduğunu belirtmek gerekir. Her sorgulama başına 3.5 TL ücret ödenmesi lazımdır. Bu şekilde hızlı bir halde sigortaya dair detayları öğrenebilir, sigortanın başlayıp başlamadığını tespit edebilirsiniz. Sigorta ödemesi sorgulama işlemini ALO 170 hattı üzerinden dilediğiniz an yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin