2023 Yılı PÖH Alımı Yapılacak mı? PÖH Alımı Ne Zaman

0
643

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere 2023 Yılı PÖH Alımı Yapılacak mı? PÖH Alımı Ne Zaman  hakkında bilgiler vereceğiz.

2023 Yılı PÖH Alımı Yapılacak mı? PÖH Alımı Ne Zaman

Yakın zaman önce POMEM tarafından 10 bin kişilik kadro alımı gerçekleştirildi. Bu nedenle POMEM’in ardından PÖH’ün de kadro açacağı düşünülüyor. PÖH’ün 3 senedir kontenjan açmaması da bu düşünceyi destekler nitelikte.

Geçtiğimiz yıl İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, EGM’ye PÖH alımı hakkında bir açıklamada bulunmuştu. Açıklamada, “Artık dışardan özel harekat polisi almayacağız. Öyle bir şey söz konusu değil” demişti. Bu açıklamayı Bakan Soylu kesin bir dille yapmış ve artık çok ciddi ihtiyaç olmaması durumunda açıktan özel harekat polisi alımı yapılmayacağını belirtmişti.

PÖH Olma Yolları

PÖH olmak isteyen adaylar, EGM’nin yaptığı polis alımlarına başvuru yapacak. PMYO, POMEM ve PAEM kapsamında yapılan alımlara başvuru yapan ve EGM’de polis olarak çalışmaya başlayan adaylar, meslek içinden yapılacak özel harekat alımına müracaat edebilecek.

PMYO Nedir?

Polis Akademisi bünyesinde, 2 yıl süre şartı ile ön lisans düzeyinde, parasız yatılı, beslenme, üniformalı, sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçlarının devletin karşıladığı mesleki uygulama ve eğitim-öğretim yapan eğitim kurumlarına PMYO denir.. Emniyet Teşkilatı ihtiyacına göre yetiştirdiği PMYO’dan polis alımı yapar.

PAEM Nedir ?

PMYO ön lisans eğitim düzeyini baz alırken PAEM ise lisansüstü düzeyde eğitim vermektedir. Yine PMYO gibi PAEM’de de, parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderleri devlet tarafından karşılanır. Emniyet Teşkilatı ihtiyacına göre yetiştirdiği PAEM’dan polis alımı yapar.

Nasıl Polis Olunur?

Polis olmak için hem eğitime hem de fiziki özelliklere sahip olmak gerekir. Lise mezunu düzeyi vatandaşlar da dahil, lisansüstü düzeyi olan herkes şartları sağladığı takdirde polis olabilir. Vatandaşlar eğitim seviyelerine göre farklı polislik okulunda eğitim alacaktır. Polislik eğitim süresi en son mezun olunan okuldan alınan eğitime göre 6 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir. Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlükleri (POMEM) ‘ eğitimlerine katılan bir kişi 6 ay sonra polis olabiliyorken, Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) eğitimlerine katılan bir kişi 2 yıl sonra polis olacaktır. Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) ‘ eğitimlerini alan bir kişi de başarılı olduktan on bir aylık bir eğitim sonrası polis unvanını alır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin