PMYO Nedir? PMYO Başvuru Şartları Neler?

0
802
PMYO ve POMEM

Polis adayları bu yazımızda sizlere PMYO Nedir? PMYO Başvuru Şartları Neler? Kimler Başvurabilir? hakkında bilgiler vereceğiz.

PMYO Nedir?  Kimler Başvurabilir?

PMYO: Polis Meslek Yüksekokulu, kelimelerinin kısa yazılışıdır.

PMYO: Emniyet Teşkilatının polis memuru ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim ve uygulama yapan Polis Akademisi Başkanlığına bağlı parasız yatılı ve resmi üniformalı yükseköğretim kurumlarıdır.

PMYO’ların görev, çalışma esas ve usulleri Polis Yüksek Öğretim Kanunu, Polis Akademisi Yönetim Birimleri Kuruluş Görev ve Çalışma Yönetmeliği, Polis Akademisi Polis Meslek Yüksek Okulları Yönetim Birimleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği, Polis Meslek Yüksek Okulları Eğitim-Öğretim Yönetmeliği, Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.

PMYO Başvuru Şartları Neler?

En az lise mezunu olmanız yeterlidir.

Yaşınız tutuyorsa önlisans ve lisans mezunu olanlarda TYT ile belirlenen taban puanı aldıkları takdirde başvuru yapabilirler.

Taban puan Polis Akademisi tarafından TYT sınavının açıklanmasından sonra duyuruluyor.

Yaş şartı ise sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olma şartı vardır.

Başvurular Polis Akademisi sitesi üzerinden alım duyurusu geldikten sonra yapılmaktadır. Duyurular genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında geliyor.

Okuldaki eğitim süresi 2 yıldır. Önlisans mezunu olarak diploma alınır.

TYT taban puan 250 – 260 arasında değişebiliyor sınava katılan adayların başarısına göre taban puan ilan ediliyor.

Askerlik yapmış, yapmamış, tecilli olanlar başvurabilir. Muaf olanlar ise sadece Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre engel değilse başvurabilir.

Polis Okulundan Polis Memuru olarak mezun olunur.

Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin