2023 Önlisans Polis Alımında KPSS Puanı Kaç Olmalı?

0
4567

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere 2023 Önlisans Polis Alımında KPSS Puanı Kaç Olmalı? hakkında bilgiler vereceğiz.

2023 Önlisans Polis Alımında KPSS Puanı Kaç Olmalı?

KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), önlisans mezunları içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Önlisans Polislik Başvuru Aşaması – Önlisans Polislik

İlk olarak Polis Akademisi tarafından sizlere Evrak Teslim – Ön Sağlık – Parkur Aşaması için size Sınav Giriş Belgesi yayınlandı. Bu belgede evrakları ve diğer aşamaların hangi okula olacağı yazıyor.

İlk Başvuru: İnternet Üzerinden Ön Başvuru yapılır. Alım ilanı çıktığında verilen tarihleri arasında e-Devlet kapısı şifresi ile internet ortamında başvuru esnasında ilgili haneler doldurularak başvuru işlemi gerçekleştirilir. İnternet ortamında başvurular belirtilen tarihler arasında yapılacaktır. Posta yolu ile veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.

İkinci Aşama: Polis Akademisi tarafından yapılan ilana başvuru yapan adaylar, şahsen başvurularının alınması ve ön sağlık kontrollerinin yapılması için Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (https://pa.edu.tr) açıklanacak olan başvuru tarihleri ve başvuru merkezlerine mesai saatleri içerisinde bulunacaklardır. Polis Akademisi sitesinden yani sizlere evrakları teslim edeceğiniz yeri açıklayacaktır.

Adaylara ilk olarak Boy – Kilo ölçümü yapılmaktadır. Bu aşamada alım kılavuzlarındaki şu şarta bakılır:

  • Bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.
  • Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

Daha sonra adaya Renk Körlüğü için test yapılmaktadır. Renk Körlüğü kontrolü doktor tarafından yapılmaktadır. Bu aşamada sizlere söylemem gereken şey şudur. Burada yapılan ön sağlık aşamasında sizlerin verdiği bilgiler doğrultusunda inceleme yapılıyor. Herhangi bir detaylı inceleme yapılmamaktadır. Kan Tahlili – İdrar- Röntgen gibi hastanede yapılması gereken inceleme Polis Okulu kazanıldıktan sonra kazandığınız okulda yapılmaktadır. O sağlık taramasının adı ise Genel Sağlık Taramasıdır.

Sadece dıştan  bakıldığında görülebilecek rahatsızlıklara bakılıyor.

– Sağ 2, sol 2 toplamda 4 üstü dereceye sahip olanlar elenir.

– Renk körü  olanlar elenir.

-Yüzde 5 metreden bakıldığında eşgal belirleyici nitelikte olabilecek izi olanlar,

-Yarık damak ve yarık dudak ameliyatlı olanlar,

-Gözde göz kapağı düşüklüğü, şaşılık, irislerdeki renk farklılığı, göz kapağına ait ameliyat bulgusu ve benzeri durumları tespit edilenler,

– Kekemelik yada benzeri konuşma bozukluğu olanlar,

– Ağız ve diş sağlığı; bu sisteme ait konjenital anormali ,kronik ve ilerleyici hastalığı işlevsel konuşma bozukluğu olanlar,

-Yazlık üniforma giyildiğinde açıkta kalan yerlerde görülmeyen dövmeler kabul edilir.

– Güvercin göğsü elenme sebebidir. Bunun bir derecesi var doktor incelemesi ile belli oluyor.

– Kambur olanlar elenir. Bunun bir derecesi var doktor incelemesi ile belli oluyor.

– Kendine zarar veren jilet atanlar kalıcı izi olanlar elenir.

NOT: Yukarıda sayılanların hepsi Ön Sağlık Aşamasında Doktor Muayenesi ile belli olur. Doktorun verebileceği bazı kararlar olabiliyor. 

Üçüncü Aşama: Yazılı sınavı da geçen adaylar bir sonraki aşama olan Fiziki Yeterlilik Aşamasına alınır. Burada Polis Akademisi tarafından parkura katılır.

Dördüncü Aşama: Bu aşamada ise yukarıdaki aşamaları başarı ile geçen adaylara Sınav esnasında adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve konu hakkında düşünmesi ve soruyu cevaplaması için yeterli süre verilecektir. Konu ile ilgili olarak komisyonca adaya başka sorular da yöneltilebilir. Yani bu aşama mülakat aşamasıdır.

Polis Alımı Sınav Ücreti Nasıl Ödenecek?

Adaylar 345 TL olan sınav ücreti ödemeleri için izlemesi gereken adımlar; kendinize en yakın Halkbank ATM’sine giderek: Faturalar ve ödemeler sekmesine tıklayınız. Ardından eğitim ve sına ödemeleri sekmesi ve açılan pencereden polis akademisi kısmına tıklayınız. T.C. kimlik numaranızı ve telefon numaranızı girdikten sonra 29. POMEM giriş sınavı sekmesine tıklayınız. Karşınıza açılan ekrandan adınızı ve soyadınızı kontrol ederek sınav ücretinizi ödeyebilirsiniz. Halkbank Mobil uygulama ve resmi internet sitesi üzerinden de ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

29. POMEM Ön Başvuru Sonuçlarına Göre KPSS Kaç Puanla Alım Yapıldı?

29. POMEM başvurularından önlisans ve lisans adayları başvuru yaptı. Adaylar başvuru yaparken KPSS 2022 puanı ile başvuru işlemlerini gerçekleştirdi. Lisans düzeyin de erkek adaylar için taban puanı 60, kadın polis adayları için ise taban puanı 65 olarak açıklandı. Önlisans için ise; erkek polis adayları en son 74.6 KPSS puanı ile başvuru yapabilirken, kadın adaylar ise 69.7 puan ile başvuru işlemlerini gerçekleştirdi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin