2022 Lise Mezunu Polislik Başvuru Aşamaları

0
443
29. Dönem POMEM ön sağlık
29. Dönem POMEM ön sağlık

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere 2022 Lise Mezunu Polislik Başvuru Aşamaları hakkında bilgiler vereceğiz.

2022 Lise Mezunu Polislik Başvuru Aşamaları

Polis Meslek Yüksek Okuluna alımlar Yükseöğretim Kurumlar Sınavından sonra yapılmaktadır.

Ön Aşama: Polislik alımları için internet üzerinden Ön Başvuru işlemi yapılır. Alım ilanı yayınladığı zaman verilen tarihler arasında E-Devlet şifresi ile internet ortamında başvuru esnasında ilgili haneler doldurularak başvuru işlemi gerçekleştirilir. Başvurular internet ortamında belirtilen tarihler arasında yapılacak olup, şahsen veya posta yolu ile yapılmayacaktır.

İkinci Aşama: Polis Akademisi tarafından yayınlanan ilana başvuru yapan adaylar, şahsen başvuruların alınması ve ön sağlık kontrollerinin yapılması için Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesi olan https://pau.edu.tr açıklanacaktır. Evrak teslimleri ve ön sağlık kontrolleri için mesai saatleri içerisinde Polis Okulunda hazır halde bulunulur.

Üçüncü Aşama: Yazılı sınavı geçen adaylar bir sonraki aşama olan Fiziki Yeterlilik Aşamasına alınır. Adaylar Polis Akademisi tarafından parkurlara alınır.

Dördüncü Aşama: Bu aşamada ise diğer bütün aşamaları başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar sözlü mülakata alınacaktır. Bu mülakatta adaylar genel kültür ve genel yetenek soruları olan bir kavanozdan kendilerine soru çekip bu soruları cevaplayacaktır.

Son Aşama: Polis Akademisi başarılı olan adayları kendi resmi sitesinde yayınlayacaktır.

Lise Mezunu Polislik Başvuru Şartları 

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) Lise ve dengi okul mezunu olmak,

c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan  Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (250.000) ham taban puan ve üzeri puan alanlar, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından iseYükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (200.000) ham taban puan ve üzeri puan almış olmak. (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla  26 yaşından gün almamış olmak,

d) Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

e) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

f) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

g) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

ğ) Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak.

h) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

j) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

k) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin