İnstagram’dan Bir Yenilik Daha Geliyor. İşte Detaylar!

0
465
İnstagram'dan Bir Yenilik Daha Geliyor. İşte Detaylar

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere İnstagram’dan Bir Yenilik Daha Geliyor. İşte Detaylar hakkında bilgiler vereceğiz.

İnstagram’dan Bir Yenilik Daha Geliyor. İşte Detaylar!

Instagram, uygulamayı daha güvenli hale getirebilmek adına birtakım değişikliklere gidiyor.

Değişikliklere göre şu andan itibaren uygulamaya kaydolan ve 16 yaşından (belirli ülkelerde 18 yaşından) küçük olan herkesin hesabı otomatik olarak ‘gizli hesap’ statüsüne alınacak. Ancak hesabı herkese açık duruma getirme seçeneği de mevcut olacak. Bu yaşların altındaki tüm kullanıcılara, gizli hesaba dönmeye teşvik eden bildirimler gönderilecek.

Instagram’ın bir süredir gençler için gizli hesap seçeneğini varsayılan seçenek haline getirme yönündeki çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. Uygulama, bu yılın mart ayında, hesap açan gençlere ‘gizli bir hesaba sahip olmanın yararlarını’ belirten bir mesaj göstermeye başlamıştı.

Yetişkinlere yönelik muhtemel değişiklikler hakkında da konuşan Instagram’ın Kamu Politikası Başkanı Karina Newton, NBC News’e verdiği demeçte, “Bir yetişkinin şüpheli davranışlar sergileyip sergilemediğini anlamaya çalışıyoruz” dedi. Newton, “Yetişkinler de henüz kuralları çiğnememiş olabilir ama onlara denetim anlamında daha derinlikli bakmamızı sağlayacak şeyler planlıyoruz” diye ekledi.

Instagram Reels için rötuş özelliği

Instagram üzerinden yapılan paylaşımların büyük bir çoğunluğunda müdahale bulunuyor. Video düzenlemesi yapmadan paylaşmak istemeyen kullanıcılar için gelen rötuş özelliği, Reels paylaşımlarına düzenleme yapmaya imkan sunuyor. Uygulamanın bu özelliği sosyal medya uzmanı Matt Navarra tarafından Twitter üzerinden bildirildi. Buna ek olarak kullanıcıların tek seferde birden fazla kişiyi engelleme özelliğine de kavuşabileceğini belirtiyor.

Peki bu yeni özellik temelde kullanıcılara neler sunuyor?

Yeni Touch Up yani rötuş özelliği esasen içeriklerin üzerine anlık olarak filtre eklemeye imkan tanıyor. Kozmetik odaklı bir filtre olan bu rötuş sayesinde videodaki kişilerin cildi daha pürüzsüz görünüyor. Özellik, Instagram’ın arayüzünün bir parçası olarak mevcut olmasa da platformda paylaşılan özel filtreler aracılığıyla normal fotoğraflarda ve hikayelerde de erişilebilir hale geliyor.

Yeni özellik, kullanıcının ekranında sol veya sağ tarafında bulunan kısa açılır menüden erişilebiliyor ve kullanıcıların uygulamasında daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlamak amacıyla sunuluyor.
Bu özelliğe ek olarak pek çok kişinin bir süredir beklediği özellik de geliyor. Instagram tek seferde birden fazla kişiyi engellemek isteyenler için yeni bir özelliği test ediyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin