Devlet Tarafından 20.000 TL’ye Varan Sosyal Yardımlar

0
416

Devlet Tarafından 20.000 TL’ye Varan Sosyal Yardımlar

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlar oldukça fazladır. Gerçekleştirilen sosyal yardım programları için belirlenen koşullara uygun vatandaşlar kolayca bu yardımlara başvuru yapabilmektedir. Peki devletin sağlamış olduğu bu yardımlar nelerdir?

1.Yakacak Yardımı

Muhtaçlık durumunda olan ailelerin kış soğukluğundan etkilenmemesi için bedelsiz olarak kömür yardımı yapılmaktadır. Kömür yardımından yararlanacak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması ve hane içinde kişi başına düşen net gelirin askeri ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir. Ailelere yapılan olan kömür yardımı asgari 500 kg olmak üzere mütevelli heyeti tarafından belirlenen miktarlarla verilmektedir. Yakacak yardımı yılda bir kez olmak üzere kış aylarından önce verilmektedir.

Devlet Tarafından İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Yardımlar

2.Muhtaç Asker Ailelerine Yapılan Yardım

Birinci dereceden akrabası (eşi,oğlu) askerde olan, sosyal güvencesi bulunmayan ve maddi açıdan zor durumda olan ailelere desteklenebilmesi için sosyal yardım yapılmaktadır. Askerlik süresi boyunca iki ayda bir defaya mahsus PTT tarafından 400 TL nakdi yardım verilir.

Devlet Tarafından İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Yardımlar

3.Öksüz ve Yetim Yardımı

Ebeveynlerinden birini veya her ikisini birden kaybetmiş olan 18 yaşından küçük çocuklara verilen nakdi yardımdır. Gerçekleştirilen ödeme ebeveynlerinden biri vefat etmiş ise sağ olan ebeveyne verilir. Her ikisinin vefat ettiği durumlarda ise ödeme çocuğa bakan kişiye verilmektedir.

Devlet Tarafından İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Yardımlar

4.Gıda Yardımları

Başta dini bayramlar olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelerin gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına verilen yardımdır. Yapılacak olan ödemenin tutarı bakanlığa bağlı mütevelli heyeti tarafından belirlenir. Gerçekleştirilen gıda yardımına başvuru yapılabilmesi için vatandaşın 18 yaşından büyük ve ihtiyaç sahibi olması gerekmektedir. Ayrıca hane içerisinde kişi başına düşen net gelirin askeri ücretin 1/3’ünden az olması gerekir.

Devlet Tarafından İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Yardımlar

5.Barınma Yardımları

İhtiyaç sahibi ailelere betonarme ev yapımı, prefabrik ev yapımı veya yaşanılan doğal afet kapsamında ev eşyası alımı barınma yardımı arasına girmektedir. Barınma yardımı için başvuru yapacak olan vatandaşın 18 yaşından büyük olması ve hane içinde kişi başına düşen net gelirin askeri ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir. Ayrıca barınma yardımı için yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan birinin taşıması gerekir.

Devlet Tarafından İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Yardımlar

6.Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yapılan Yardımlar

Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve ihtiyaç sahibi olan kadınlara yapılan yardımlardır. Medeni Kanunun şartlarına uygun bir şekilde eşi vefat eden kadınlara PTT aracılığıyla iki ayda bir olmak üzere 375 TL yardım yapılır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin