Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

0
512

Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır? 

Anne veya babalarını kaybetmiş yetim aylığı almakta olan kadınlara devlet tarafından evlilik yardımı yapılmaktadır.

Evlilik yardımı kadınlara maaşının 24 katına kadar veriliyor. Bu yardımdan yararlanabilmek için sigortalı bir işte çalışmamak gerekir. Çeyiz parası nasıl hesaplanır, nasıl alınır ve daha fazlasını yazımızda sıraladık.

Çeyiz Parası Nedir?

Evlenme ödeneği halk arasında çeyiz parası olarak da adlandırılır. 2008 yılından beri uygulanmaya devam edilen bu yardım sayesinde evlenecek olan kişilere maaşının 24 katına kadar toplu para ödemesi yapılır. Bu yardımdan yalnızca annesini veya babasını kaybetmiş olan kız çocukları yararlanabilir. Erkekler için bu tarz bir uygulamanın olmadığını belirtmek gerekir. En çok merak edilen diğer konulardan biri de sigortalı şekilde çalışan kişilerin bu uygulamadan yararlanıp yararlanamayacağıdır. Çalışan kadınlar için yetim aylığı alma söz konusu olmayacağından dolayı çeyiz parası uygulamasından da yararlanmaları mümkün değildir.

Çeyiz Parası Hesaplaması

Evlenmek için devlet yardımı kişinin yetim aylığının 12 veya 24 ay katına kadar yapılabilir. Eğer alınan yetim maaşını 4/C emekli sandığı kolundan alınıyorsa o zaman evlilik yardımı 12 kata kadar uygulanacaktır. Ancak 4/A üzerinden maaş alınırsa bu durumda evlilik yardımı 24 kata kadar uygulanır.

2021-Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Evlilik Yardımı İçin Başvuru

Evlenme yardımı için başvurular ikametgahın bulunmakta olduğu il veya ilçelere yapılabilir. Aynı zamanda SGK müdürlüklerine de evlilik yardımı başvurusunda bulunulabilir. Yetim aylığı emekli sandığından alınıyorsa ve 1 Ekim 2008 öncesinde kamu görevlisi olunmuşsa evlilik yardımı başvurusu için SGK Kamu görevlileri emeklilik işlemleri Başkanlığından başvuruların yapılması lazımdır. Eğer bu tarihin sonrasında memur olunmuşsa bağlı olunan il veya ilçenin SGK müdürlüklerine başvuru yapılabilir.

Evlilik Parası Evlendikten Ne Kadar Zaman Sonra Verilir?

Evlilik parası almak için evlendikten sonraki beş yıllık zaman diliminin içinde başvurunun yapılması gerekir. 5 yıldan sonraki zamanda yapılacak olan başvurularda çeyiz parası zamanaşımına uğrar ve bu nedenle geçerliliğini yitirir. Evlilik parası ne zaman yatar sorusuna ise başvuru yapılan tarih ve SGK müdürlüklerinde oluşan yoğunluğa göre farklı cevaplar vermek mümkündür.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin