Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Nedir?

0
458
Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Nedir? Eğitim Süresi - Dersleri - Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Nedir?

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi; gemi yönetimi, gemi finansmanı veya brokerliği, deniz hukuku veya lojistik ve tedarik zinciri yönetimi gibi küresel denizcilik ve denizcilik endüstrileri üzerine yetkin bireyler eğitmeyi amaçlayan akademik bir disiplindir. Denizcilik faaliyetlerinin teknolojik yönleri ile ilgili uygun ve ilgili genel ve uzmanlık bilgisine sahip profesyonelleri geliştirmek, Denizcilik işletmelerinin, sermaye varlıklarının, teçhizat ve insan kaynaklarının yönetimine ilişkin araştırma ve problem çözme pratiği yapmak bu disiplinin temelinde yatan amaçtır. Deniz İşletmeleri Yönetimi, üniversitelerde eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bölüm yalnızca Eşit Ağırlık puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Denizcilik işletme üzerine eğitimini tamamlamış olan mezunlar, kariyerlerine denizcilik ve ulaştırma konusunda faaliyet gösteren her türlü kurumda kendilerine çalışma alanı bulabilirler.

  • Limanlar,
  • Lojistik Firmaları,
  • Ulaştırma Bakanlığı, Deniz Taşımacılığı Firmaları,
  • Gemi Yapım Şirketleri

Gibi birçok alanda iş imkanı bulabilirler. Söz konusu iş imkanlarından devlet kuruluşlarında çalışabilmek için adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edeceği puan belirleyici olur.

ÖSYM Hangi Puan Türü ile Alıyor?

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünü okumak isteyen kişilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında baraj puanının geçilmesinin ardından ikinci oturuma girmeye hak kazanılır. İkinci oturum olan AYT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre üniversiteye yerleştirilmektedir. Bu bölümü tercih edecek kişilerin eşit alanda başarılı olmaları gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin