Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

0
388
Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Eğitim Süresi - Dersleri - Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı, sınır komşumuz ülkelerinden bir tanesi olan Yunanistan’ın resmi dili olan Çağdaş Yunan dili ve edebiyatında yer alan eserlere ek olarak Yunanistan’ın kültürü üzerine araştırmalar gerçekleştirerek gelecek meraklı nesillere aktarmayı amaçlayan akademik bir disiplindir. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı, üniversitede Edebiyat Fakültesi ve Dil , Tarih ve Coğrafya Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Mezunlar, Çağdaş Yunan Dili ve bu dilde yazılmış eserler, Bosna Hersek kültürü üzerine çalışmalar gerçekleştirerek araştırmaları sonucu elde etmiş olduğu verileri ve hakimi olduğu dil bilgisini ilgili kitlelere aktarmak üzerine çalışır.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı mezunları Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabileceği gibi turizm şirketlerinde, yayınevlerinde, televizyon kanallarında ve eğitim kurumlarında çalışma fırsatları bulabilirler.

Tüm bu iş imkanlarından devlet kurum ve kuruluşlarında yer alabilmek için mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edeceği puan belirleyici olur.

ÖSYM Hangi Puan Türü ile Alıyor?

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünü okumak isteyen kişilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında baraj puanının geçilmesinin ardından ikinci oturuma girmeye hak kazanılır. İkinci oturum olan AYT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre üniversiteye yerleştirilmektedir. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü yalnızca Dil puan türüne göre öğrenci kabul eden bir bölümdür.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin