Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Nedir?

0
361

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

BASIM ve YAYIN TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ NEDİR?

Basım ve Yayın Teknolojileri bölümü; basım sektörünün ihtiyaç duyduğu teknik bilgilere sahip olan, teknolojik gelişmelerden ve güncel uygulamalardan haberdar olan, baskı öncesi, baskı esnası veya baskı sonrası basamaklarda etki bir şekilde görev alabilecek teknik elemanlar yetiştirmek amacıyla kurulmuş 2 yıllık bir önlisans bölümüdür.

Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünden başarılı bir şekilde mezun olan kişiler istedikleri taktirde ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girip 4 yıllık lisans bölümlerine tamamlayabilirler. Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Grafik Tasarımı, İletişim Tasarımı ve Yönetimi, İletişim, Medya ve İletişim, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, Yeni Medya ve Gazetecilik tamamlanabilir bölümler arasında yer almaktadır.

Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünden mezun olan kişilerden bütün teknolojik gelişmeleri ve uygulamaları takip etmesi, yaptığı tasarımları baskıya hazırlaması, basımını yapacağı ürünü incelemesi ve gerektiğinde müşterilerinde fikirlerini dikkate alması, şayet film veya video üzerinde çalışıyorsa gerekli montaj işlemlerini yapması, ilgili konularda tek başına veya reklam ajanslarında ekip olarak çalışması, konunun gerektirdiği kavramlara uygun görsel düzenlemesi, çeşitli kaynaklardan sözlü veya yazılı olarak verilen bilgileri toparlaması, elde edilen bilgileri haber merkezlerine ulaştırması ve kurumsal kimlik çalışmaları gerçekleştirmesi gibi beklentiler mevcuttur.

BASIM VE YAYIN TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ İŞ İMKANLARI NELERDİR?

Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünden mezun olan kişiler Grafik Tasarım Şirketlerinde, Darphanelerde, Dergi Yayıncılığında, Reklam Şirketlerinde, Yayınevlerinde, Web Tasarımı ile uğraşan firmalarda, Ulusal ve Yerel Gazetelerde, Ambalaj üretici firmalarda, Medya ve İletişim Şirketlerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca isterlerse kendilerine ait bir Home Office açıp web siteler, gazeteler ve dergiler için içerik oluşturup tasarım yapabilirler.

ÖSYM HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ALIYOR?

Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünü kazanabilmek için diğer bütün 2 yıllık bölümlerde olduğu gibi ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan TYT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre tercih edilir. Bu bölüm için herhangi bir özel şart aranmamaktadır. Üniversite puan ve başarı sıraları her yıl değişiklik göstermektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin