Bahçe Bitkileri Bölümü Nedir? İş olanakları!

0
446

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bahçe Bitkileri Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Bahçe Bitkileri Bölümü Nedir?

Bahçe Bitkileri bölümü bağ, meyve, sebze ve süs bitkileri yetiştiricilik ve ıslahı alanlarında bilimsel araştırmalar yapmak ve nitelikli eğitim-öğretim vermek bu çerçeve de yeterli tecrübeye sahip, alanındaki problemlere çözümler üretebilen uluslararası standartlarda hizmet verebilecek kişiler yetiştiren 4 yıllık lisans bölümüdür. Türkiye meyve ve sebze üretimi konusunda gerek konumu gerekse de bitki örtüsünün sağlamış olduğu avantajlar sayesinde gerçek bir tarım ülkesidir. Bu sebeptendir ki bu bölüm ihtiyaçları oldukça fazladır. Bahçe Bitkileri bölümünden başarılı bir şekilde mezun olan kişilere “Bahçe Bitkileri Uzmanı” unvanı verilmektedir.

Bahçe Bitkileri bölümünü tercih edecek kişilerin, temel bilimlere ve özellikle botaniğe karşı ilgisinin olması, açık havada çalışmaktan hoşlanması, araştırma ve inceleme merakına sahip olması, bu alanda daima gelişime açık olması gerekmektedir.

Bahçe Bitkileri bölümünü bitiren kişilerden bahçe bitkilerinin dikim zamanını, kullanılacak gübre türü, ürünlerin farklı iklim ve toprağa uyumu, bitki hastalıkları, yüksek verimli ve kaliteli meyve ağaçları, sebze ve süs bitkileri gibi bahçe bitkilerinin üretimini geliştirici denemeler için tohum ıslahı çalışmaları yapması, bahçe ürünlerinin toplanması ve depolanması ile ilgili metotlar geliştirmesi beklenmektedir.

Bahçe Bitkileri Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Bahçe Bitkileri bölümünden mezun olan kişiler Tarım Köy İşleri Bakanlığına tam olarak bağlı pek çok kurumda istihdam edilmektedir. Bu alanın dışında bazı zirai konularda hizmet sunan her kuruluşta; sera, fidanlık, meyve bahçeleri, üzüm bağları gibi pek çok alanda çalışma imkanları vardır. Ayrıca Bahçe Bitkileri bölümünden mezun olan kişiler kendi özel arazilerinde de çalışabilmektedir. Kendi alanlarında üretmiş olduğu meyve veya sebzeleri ister kişinin kendisi isterse çeşitli kurumlar aracılığıyla pazarlama imkanına sahiptir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Bahçe Bitkileri bölümünü okumak isteyen öğrencilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında 150 puan barajını geçen her öğrenci ikinci oturuma girmeye hak kazanır. İkinci oturum olan AYT sınavında ise elde edilen puan ve başarı sırasına göre öğrenci üniversiteye yerleştirilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin