Anaokulu Öğretmeni Nedir? Çalışma Alanları Nelerdir?

0
640

Nasıl Olunur?kategorisinde, bu yazımızda sizlere Anaokulu Öğretmeni Nedir? Nasıl Olunur ve Çalışma Alanları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Anaokulu Öğretmeni Nedir?

Anaokulu öğretmeni altı yaşın altındaki çocuklara motor becerisi eğitimi kazandırmak, öz bakım kabiliyetlerini geliştirmek, onlara temel kavramları öğretmek gibi sorumlulukları olan bir eğitimcidir. Anaokulu öğretmeni olabilmeniz için güler yüzlü olmanız, sabırlı olmanız, mesleğinizi ve çocukları seviyor olmanız, iyi bir gözlem yeteneğine sahip olmanız, farklı yaş gruplarına hitap edebilmeniz, iyi bir diksiyona sahip olmanız ve dış görünüşünüze dikkat ediyor olmanız, uzun bir süre küçük yaş gruplarına eğitim vereceğiniz için sağlıklı ve dinamik bir yapıya sahip olmanız, sözlü iletişim yeteneğine sahip olmanız, gelişime açık olmalısınız kendinizi ve çocukları sürekli yeniliklerle buluşturmalısınız, araştırmayı sevmeli, empati kurabilmeli ve iyi bir oyun tasarımcısı olması gibi özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Anaokulu öğretmeninden öğrencileri tanıma amaçlı ebeveynleri ile görüşme gerçekleştirmek, okul müdürü veya pedagogla iş birliği içerisinde olabilmek, kişisel temizlikleri yapma konusunda öğrencileri teşvik etmek, belirlenen müfredat çerçevesinde eğitim materyalleri sağlayabilmek, oyunlar sayesinde çocukların yaşlarına uygun bilgileri öğrenmelerini sağlamak, çocukların beslenme ihtiyacını karşılamak ve bireysel olarak yemek yeme becerisi kazandırmak, çocukların sınıf içerisinde birbirleriyle sağlıklı iletişim kurabilmesini sağlamak, okul içerisinde çocukların güvenli olduklarından emin olmak, gün içerisinde çocukları izlemeli ve onlarla ilgili notlar almak, çocukların sözel zekasının gelişimine katkı sağlamak ve çocukların kendilerini tanımalarını, özgüvenli olmalarını sağlamak gibi görev ve sorumlulukları vardır.

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anaokulu öğretmeni olabilmeniz için öncelikle lise mezunu olmanız gerekmektedir. ÖSYM tarafından hazırlanan üniversite sınavına girilmesi ve bu sınav sonucunda Çocuk Gelişimi, Ev Ekonomisi, Anaokulu Öğretmenliği ya da Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinin kazanılıp ardından başarılı bir şekilde bitirilmesi gerekmektedir. Eğer devlet okullarında bu mesleği yapmak istiyorsanız ÖSYM tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girilmesi gerekmektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavı Anaokulu öğretmenleri için 3 aşamada gerçekleşmektedir. İlk olarak Genel Yetenek-Genel Kültür sınavına girilir, ardından Eğitim Bilimleri sınavına girilir ve son olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavına girilir ve bu sınavlarda başarılı olunduktan sonra mülakata tabi tutulur. Mülakat sonrasında atamanız gerçekleşmektedir.

Anaokulu Öğretmeni Çalışma Alanları Nelerdir?

Anaokulu öğretmenleri Özel Kreşler, Rehabilitasyon Merkezleri, Çocuk Yetiştirme Yurtları, Devlet Okulları ve Avrupa Birliği Projeleri gibi alanlarda çalışma imkanına sahiptirler.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin