Anestezi Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur ve Çalışma Alanları!

0
377

Nasıl Olunur?kategorisinde, bu yazımızda sizlere Anestezi Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur ve Çalışma Alanları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Anestezi Uzmanı Nedir?

Anestezi uzmanı ameliyat sırasında herhangi bir acı veya duyu hissini önlemek amacıyla hastaya anestezi uygulamasına karar veren tıp uzmanıdır. Anestezi uzmanı, ameliyattan önce hastayla buluşur hastaya hangi anestezi türünün uygulanması gerektiğine karar verir. Anestezi uzmanı olabilmek için yoğun stres altında çalışabilmek, el ve göz koordinasyonunuzun iyi olması, problemleri hızlı çözebilme ve etkili bir şekilde karar verme, uzun süre ayakta durulacağı için fiziki yeterliliğe sahip olmak, insanlara yardım etmeyi seven mesleğini severek yapmak, kimyasal madde kokularına alerjisi olmayan, dikkatli, sabırlı ve titiz olmak, kendi alanında gelişime açık olmak, araştırmacı bir yapıya sahip olmak gerekir. Anestezi uzmanı gelişmiş yaşam destek tekniklerini uygulamak, ameliyat sırasında anestezinin miktarını ayarlamak, hastayı incelemek ve hastanın tıbbi öyküsüne göre yapacağı anesteziyi belirlemek, genel fizik durumunu değerlendirmek için hastayı incelemek, tıbbi konular hakkında bilgisini geliştirmek için araştırmalar yapmak, anestezi esnası, öncesi veya sonrasında hastada oluşabilecek olası yan etkilere karşı önlem almak, ameliyat sonrasında hastanın sevkini sağlamak, ameliyat esnasında diğer doktorlarla iyi iletişim kurabilmek gibi görevleri vardır.

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Anestezi uzmanı olabilmeniz için öncelikle sayısal dersleri seviyor olmanız ve bu derslerde başarılı olmanız gerekmektedir. Bunun ardından ÖSYM tarafından hazırlanan üniversite sınavına girmeniz ve bu sınav sonucunda Tıp Fakültesini kazanmanız gerekmektedir. Tıp Fakültesinin eğitim süreci 6 yıldır. Fakülteden lisans derecesiyle mezun olduktan sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girmeniz ve bu sınavda göstereceğiniz başarı sonucunda da dört yıllık bir eğitim almanız gerekecektir. Bu eğitim süresi boyunca anestezi asistanı olarak görev yaparsınız. Bu eğitim sonucunda mesleki unvana hak kazanırsınız.

Anestezi Uzmanı Çalışma Alanları Nelerdir?

Anestezi uzmanları devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, şehir hastanelerinde, tıp merkezlerinde veya üniversitelerde çalışabilirler. Anestezi uzmanlığı hatanın kabul görmediği meslek dallarından biridir. Özellikle acil olan durumlarda hızlı ve doğru kararlar verilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu meslekte yetişen meslek elemanları alanlarında rahatlıkla iş bulabilmektedir. İnsan sağlığı söz konusu olduğu için meslekte yetişmiş elemana her zaman ihtiyaç olacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin