Lise Mezunu PÖH Alımı Ne Zaman Olacak?

0
643
Polis Özel Harekat Zorunlu

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere Lise Mezunu PÖH Alımı Ne Zaman Olacak? Başvuru Şartlarında Değişiklik Olacak mı? hakkında bilgiler vereceğiz.

Lise Mezunu PÖH Alımı Ne Zaman Olacak? Başvuru Şartlarında Değişiklik Olacak mı?

Lise mezunu adaylar PÖH alımları için beklemeye devam ediyor. En son 2016 yılında adaylarda lise mezunu ve kpss şartsız alımlar yapılmıştı.  Yeni alımlarda ise aynı şartların yer alıp almayacağı ise merak konusu oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılacak olan açıklamaya odaklanan lise mezunları 2021 yılı PÖH alımları ne zaman olacak sorusunu sorguluyor. Özellikle KPSS şartı olmadan yeni PÖH alımı beklentisi içerisinde olan adaylar POMEM başvuru ve PÖH başvurularının 2021 yılı içerisinde olabileceğini umut ediyor.

Polis Akademisi 10 Bin Polis Alımı için Kontenjan Var

Cumhurbaşkanlığı tarafından kamu personeli alımları kapsamında EGM kadrolarına 11 bin yeni polis ve komiser yardımcıları alımları için kontenjan verilmişti.

Erkek PÖH Alımı Olacak mı?

19. dönem POMEM’lere 10 bin lise mezunu PÖH alımı KPSS şartsız olarak alınmıştı. 2016 yılında büyük alımdan sonra yine büyük bir alım yapılmadı. Adaylar tekrar aynı şartlarda ve YAŞ şartının esnetilerek KPSS’siz yapılmasını bekliyor.

Kadın PÖH Alımı Olacak mı?

Ardından 25. dönem POMEM PÖH alımında ise sadece söz verilen kadın alımları için kontenjan verildi. Adaylar 2021 yılı kadın PÖH alımı için de tekrar başvuru açılmasını ve beklenen 10 bin kadroya lise mezunu kadın ve erkek PÖH alımlarının gerçekleşmesini bekliyor.

Özel Harekat Polisi (PÖH) Nedir?

Özel Harekat Polisi (PÖH), mahal ve kırsal alanda tüm iklim ve coğrafik şartlar altında günün her saatinde yüksek riskli operasyonları yapma kabiliyetine sahip özel eğitim almış birimdir. En modern silah, teçhizat ve araçlarla donatılmış personelden oluşan; tim, grup ve birlik düzeninde faaliyetlerini icra eden Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı birimdir.

Özel Harekat Polisi (PÖH), devletin hayati çıkarlarına yönelik risk ve tehditler ile müdahale etmek, devlet büyüklerinin güvenliğini sağlamak, rehin alınmış şahısları kurtarma operasyonları yapmak gibi görevleri vardır. Ayrıca terör örgütlerinin gerçekleştirmiş olduğu silahlı eylemler ile eylemleri yapan teröristleri de etkisiz hale getirmek yine görevleri arasındadır. Genel güvenliği tehdit eden silahlı ve tehlikeli şahısları yakalamak, devletin varlığını ve bağımsızlığını kayıtsız, şartsız korumakta PÖH’ün görevleri arasında yer almaktadır.

Özel Harekat Polisi (PÖH) Nasıl Olunur?

Özel Harekat Polisi (PÖH) olabilmek için PMYO’nun 2. Sınıfında Polis Özel Harekat Başkanlığından okullara seçmelere gönderilir. Mevcut okullara adaylar için parkur kurulur. Ayrıca adaylar mülakata alınır. Başvuru yapan adaylar arasında yapılan spor ve mülakatlar sonucunda kazananlar mesleğe başladıktan sonra açıklanır. Atandıktan sonra PÖH kurslarına başlanır. Gerçekleştirilen bu kurslar genellikle 3 ay sürmektedir. Daha sonra Ankara’da kurs alındıktan sonra Polis Özel Harekat olarak (PÖH) göreve devam edilir.

Ayrıca PÖH alımlarında direkt alımlarda yapılmaktadır. Gerçekleştirilen bu alımlarda en az lise mezunu polis olma şartları vardır. Sınav olarak son alımda herhangi bir puan istenilmemiştir. Akademi de henüz bu konuda hakkında resmi duyuru yapılmamıştır. Gönüllülük esasına görev başvurusu yapılmalıdır. Bu alımda herhangi bir kıdeme müessir ceza veya olumsuz sicil almamış olmak, müracaat tarihinde polis memurları için 28, komiser sınıfı için ise 31 yaşından büyük olunmaması gerekmektedir.

Özel Harekat Polisi Eğitimleri Nasıl ve Nerede Veriliyor?

Başvuru sürecini bitiren sağlık şartı, yaş, boy ve kilo gibi şartları sağlayan ve mülakat aşamalarını başarılı bir şekilde bitiren adaylar eğitime alınmaktadır. Yapılan bu eğitim oldukça zorludur. Silah eğitimi, bomba eğitimi, keskin nişancılık, soğuk kanlı olma, rehine kurtarma gibi eğitimleri başarılı şekilde bitiren adaylar PÖH olarak göreve başlarlar.

  1. Balıkesir Polis Eğitim Merkezi
  2. Merzifon Polis Eğitim Merkezi
  3. Karabük Polis Eğitim Merkezi
  4. Kırşehir Polis Eğitim Merkezi
  5. Niğde Polis Eğitim Merkezi
  6. Erzincan Polis Eğitim Merkezi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin