Devlet Destekli Evlilik (Çeyiz) Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

0
381

ÇSGB  kategorisinde, bu yazımızda sizlere Devlet Destekli Evlilik (Çeyiz) Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Devlet Destekli Evlilik (Çeyiz) Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye genelinde ne yazık ki artan fiyatlarla birlikte evlenmek çiftler için büyük maddi bir yük getiriyor. Ülkemizde evlenecek çiftler için devlet destekli evlilik(çeyiz) kredisi uygulaması bulunuyor.

Türkiye sosyal devlet olmanın temel prensibi olarak pek çok alanda destek ve hibelerle maddi anlamda zorlanan vatandaşlarına çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Bu destekler arasında yeni evlenecek çiftler için devlet destekli evlilik kredisi büyük ilgi görüyor. Bu krediden yaralanmak isteyen çiftler devlet destekli evlilik (çeyiz) kredisi nasıl alınır sorusuna cevap arıyor. 2019 yılından itibaren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen şartları taşıyan çiftler için faizsiz bir şekilde devlet destekli evlilik kredisi veriliyor.

Devlet Destekli Evlilik (Çeyiz) Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları

Devlet tarafından faizsiz ve son dere avantajlı şartlarla verilen evlilik kredisi almak için belirlenen kriterlere uygun olmak gerekiyor. Devlet destekli evlilik kredisi başvuru şartları arasında;

  • Düğün yapacak olan çiftlerin en az 18 en çok 24 yaşında olmaları gerekiyor. Eğer çiftlerden biri üniversite mezunu ise bu yaş şartı 26’ya kadar çıkabiliyor.
  • Kredi için başvuran çiftlerinin her ikisinin de sicilinde kayıtlı herhangi bir ağır suç bulunmaması gerekiyor.
  • Devlet destekli evlilik kredisi kullanımı için kurulan komisyona maddi imkansızlığını anlatacak nitelikte bir başvuru olması gerekiyor.
  • Daha önce evlenecek çiftlerin ikisinin de evlenmemiş olmamaları yer alıyor.

Bu 4 şartı taşıyan çiftlerin devlet destekli evlilik kredisi talepleri kabul edilerek kısa sürede bu krediden faydalanmaları sağlanıyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Miktarı

Devlet destekli evlilik kredisi ülkemizde ki genel krediler ile mukayese edildiğinde son derece avantajlı imkanlar sunuyor. 2020 yılı itibari ile devlet destekli evlilik kredisi miktarı 10 bin TL olup 2021 yılı için bu miktarın arttırılacağı ön görülüyor. Bu kredinin en önemli avantajı faizsiz bir kredi olmasıdır. Başvuruları kabul edilen çiftler kredileri tamamen faizsiz bir şekilde kullanırken ödemeye kredi kullanım tarihinden 1 yıl sonrası başlanıyor. Daha sonra ise kullanılan kredi 3 yıla bölünerek eşit taksitler halinde ödeniyor. Bu sayede çiftle ödeme konusunda hiçbir zorluk yaşamıyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin