Zeugma Mozaik Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?

0
486
Zeugma Mozaik Müzesi Nerede
Zeugma Mozaik Müzesi Nerede

Gezi – Seyahat, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Zeugma Mozaik Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Zeugma Mozaik Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ülkemizin en önemli müzeleri arasında yer alan ve son derece etkili eserlerin yer aldığı Zeugma Mozaik Müzesi her geçen gün ilgi odağı olmaktadır.

Mimarisi ve teknolojik bakımından dünyanın en önde gelen müzesi olarak pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık olarak 2 bin yıllık mozaiklerin seneler içinde kendini bilmez define avcılarının talanı sonrasında eksilen parçaları lazer yardımı ile görüntülü olarak tamamlanmıştır.

Zeugma Mozaik Müzesi

Büyük İskender’in generallerinden biri olan Selevkos Nikator tarafından adının verildiği Zeugma antik kenti bölgeden geçen Fırat Nehri ile generalin kendi adının birleşmesi ile Selevkos Euphrates yani Fırat’ın Silifkesi adını almıştır. Her geçen gün hızlı bir şekilde gelişen şehir oldukça geniş bir alan içinde yer almaktadır. Askeri ve ticari bakımdan stratejik bir konumda olan şehirde önemli mimari eserlerin yapılması zaman ilerledikçe ilerlemektedir. Fırat Nehri’nin en sığ yerinde kurulan şehir nehrin karşısında yer alan Apameia şehrine geçmek isteyenlerden geçiş için gümrük vergisi alıyorlardı. Günümüzde yapılan kazılar sonrasında bölgede Bull adı verilen 100 bin tane mühür elde edilmiştir.

Zeugma Mozaik Müzesi İçine Yer Alan Eserler

Geçmişten günümüze kadar gelen en önemli eserleri içinde barındıran müzeye olan ilgi her geçen gün daha da artmaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi içinde yer alan eserler şunlardır

  • Ares (Mars) Heykeli; Zeugma Antik kentinden bu güne kadar gelebilen en önemli tarihi eserlerin başında gelir.
  • Mozaikler
  • Trton
  • Poseıdon, Oceanos ve Tethys Mozaiği
  • Çingene Mozaiği

Zeugma Mozaik Müzesi Nerede?

Zeugma Antik Kenti içinde yer alan müze pek çok uygarlıkların geçiş noktası olmuştur. Müze konum olarak Orta Doğu Anadolu’nun tam olarak arasında bulunmaktadır. Gaziantep ilimizin Şehitkamil ilçesinde yer alan bu müze ülkemizde bulunan en önemli mozaiklerinden biri olmaktadır. Gaziantep merkezine çok yakın bir yerde olan müzeye gitmek isteyenler için tam adres Mithatpaşa Mah. Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı 27500 Şehitkamil / Gaziantep olmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Her geçen gün ziyaretçi sayısının arttığı müzeye olan ilgi çok daha fazla olmaktadır. Müze Gaziantep ilimizin merkezinden yürüyüşle yarım saat bir uzaklıkta yer almaktadır. Daha kısa sürede gitmek için Gaziantep merkezden dolmuş, minibüs ya da taksiler ile 10 dakika içinde müzeye ulaşmak mümkün olacaktır. Ayrıca özel aracı bulunan kişiler ya da Gaziantep de araç kiralayan kişiler çok daha kısa sürede müzeye gidebilirler. Ülkemizin en önemli mozaik müzesi olarak her yerden ziyaretçileri bulunmaktadır. Geçmişte yer alan uygarlıklardan günümüze kadar gelen tarihi eserler tarih severleri büyülemektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin