Youtuber olmak istiyorum. Ama nasıl?

0
462

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere Youtuber olmak istiyorum. Ama nasıl? hakkında bilgiler vereceğiz.

Youtube ile birlikte artık internet alemi ve sosyal medya bambaşka bir hal aldı. Özellikle mobil cihazlar ve Youtube’un gelirlerinin bir kısmını kendine içerik üreten Youtuberlar ile paylaşması ve bu gelirlerin çok ciddi rakamlara ulaşabilmesi gibi sebeplerden ötürü Youtuber olmak isteyen ve bu hayali kuran gençlerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

Ancak her ciddi işte olduğu gibi bunun da profesyonel anlamda yapılması gereken ve çok ciddi yaklaşımlar gerektiren bir iş olduğunun bilincinde olmak gerekiyor. Biz de Youtuber olmak isteyenler için bazı önemli noktalardan bahsetmek istedik. Uzatmadan başlayalım.

Teknik detayları önemseyin.

Youtube elbette bir televizyon kanalında yayın yapmak kadar teknik donanım gerektirmeyen bir yayın platformu. Elinde sadece cep telefonu olan pek çok kişi bugün Youtube üzerinden videolar yayınlıyor ve bu yayınlar izleniyor. Ancak hedefiniz büyükse ve milyonlara hitap etmek istiyorsanız tekniği göz önünde bulundurun.

Elinizden geldiğince kaliteli çekimler yapmaya gayret gösterin. İlk etapta Youtube’un yayıncılarına sunduğu kolaylıkları henüz çok takipçili bir yayıncı olmadığınız için tabii ki erişemeyeceksiniz. Bu nedenle ilk etapta yapacağınız videolarınız biraz amatör olabilir. Ancak yine de elinizden gelenin en iyisini vermeye çalışın. Çok fazla bilmiyorsanız bile kesinlikle video düzenleme işine dair giriş seviyesinde de olsa bilginiz olsun ve Youtuber yolunda ilerledikçe kendinizi bir yandan bu konuda geliştirin.

Çekim tekniklerini öğrenmeye başlayın ve görsel olarak gelişmiş görüntülerle işler ortaya çıkarmaya çalışın. Bunun için eğitim almanız gerekiyorsa eğitim alın.

Hiçbir şey yapamıyorsanız bile video dosya formatlarının ne işe yaradığını bilin. Bilgi her zaman güçtür. Gerektiğinde online video düzenleme araçları veya video sıkıştırma online programlarını kullanmaktan çekinmeyin. Videolarınızı vakitli yükleyin ve takipçilerinize bir söz veriyorsanız verdiğiniz sözleri muhakkak gerçekleştirin.

Her işte olduğu gibi Youtuber olmakta da itibarı korumak her şeydir. Bunun için yine her işte olduğu gibi bu işte de para kazanmak istiyorsanız para harcamaktan çekinmeyin. Kendinizi geliştirmek için ve özellikle teknik yeterliliğinizi geliştirmek için elinizden geleni sonuna kadar yapmaya çalışın.

Kanal sayfanızı olabildiğince detaylandırın.

İnternette gezerken bazı yarım yamalak internet siteleri ile karşılaşmışsınızdır. Bu sitelere girmek içinizden gelmez ve bu durum emin olun tüm kullanıcılar için böyledir.

Youtube kanalları için de bunu bu şekilde düşünmek gerekir. Youtube sayfanızın tüm detaylarını doldurun ve hakkınızdaki tüm bilgileri düzgün bir şekilde Youtube sayfanızda bulundurun. Unutmayın, hedefiniz ünlü bir Youtuber olmaksa insanların gözü önünde olacaksınız. Bu nedenle de insanlar sizinle ilgili pek çok şeyi bilmek isteyeceklerdir. Youtube gibi yayın platformları gizemli görünmeniz gereken yerler değildir. Aksine insanlar yarın öbür gün ünlü biri olduğunuzda sizinle ilgili pek çok detayı bilmek isteyeceklerdir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin