2021 YKS Tercih Tarihleri Belli Oldu!

0
336
YKS Adaylarının Dikkatine! 2021 YKS Tercih Tarihleri Belli Oldu

YKS Adayları kategorisinde, bu yazımızda sizlere YKS Adaylarının Dikkatine! 2021 YKS Tercih Tarihleri Belli Oldu hakkında bilgiler vereceğiz.

YKS Adaylarının Dikkatine! 2021 YKS Tercih Tarihleri Belli Oldu

2021-YKS tercih işlemleri, 05 Ağustos 2021 tarihinde başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 05-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 13 Ağustos 2021 tarihinde saat 23.59‘da sona erecektir.

Adaylar, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü’ mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. Kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. T.C. Kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (TYT-AYT) Puan Türleri Nelerdir?

Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) – Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) – Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumdan oluşmaktadır. Sınavlara göre öğrencilerin tercih ettiği bölümler değişiklik göstermektedir. 4 yıllık lisans bölümünü tercih edecek olan öğrenciler için ise puan türleri oldukça önemlidir. Sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olmak üzere dört çeşit puan türü vardır.

1.Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) Puan Türleri

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) üniversiteye geçiş sisteminin ilk oturumu olmaktadır. Bu sınavda 40 soru Türkçe, 40 soru Matematik, 20 soru Fen Bilimleri ve 20 soru Sosyal Bilimler yer almaktadır. Bu sınava bütün öğrencilerin girmesi zorunludur. TYT sınavı için puan türü aranmamaktadır.

TYT Test Ağırlıkları:

 • Türkçe %33
 • Matematik %33
 • Sosyal Bilimler %17
 • Fen Bilimleri %17

2.Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) Puan Türleri

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) üniversiteye geçiş sisteminin ikinci oturumudur. Bu sınavda 40 soru Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler 1 testi, 40 soru Sosyal Bilimler 2 testi, 40 soru Temel Matematik ve 40 soru Fen Bilimleri yer almaktadır. AYT sınavında puan türlerine göre soru dağılımları mevcuttur.

Sayısal Puan Türü: Sayısal öğrencileri ilk oturum TYT sınavı, alan sınavları için ise AYT Matematik ve AYT Fen Bilimleri sorularını çözmek zorundadır.

AYT Sayısal Test Ağırlıkları:

 • Matematik %30
 • Fizik %10
 • Kimya %10
 • Biyoloji %10

Sözel Puan Türü: Sözel öğrencileri ilk oturum TYT sınavı, alan sınavları için ise AYT Türk Dili ve Edebiyatı + Sosyal Bilimler 1 ve AYT Sosyal Bilimler 2 testlerini çözmek zorundadır.

AYT Sözel Test Ağırlıkları:

1.Türk Dili ve Edebiyatı + Sosyal Bilimler 1 için:

 1. Türk Dili ve Edebiyatı %18
 2. Tarih %7
 3. Coğrafya %5

2.Sosyal Bilimler 2 için:

 • Tarih %8
 • Coğrafya %8
 • Felsefe %9
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi %5

Eşit Ağırlık Puan Türü: Eşit ağırlık öğrencileri ilk oturum TYT sınavı, alan sınavı için ise AYT Matematik ve Türk Dili Edebiyatı + Sosyal Bilimler 1 testlerini çözmek zorundadır.

AYT Eşit Ağırlık Test Ağırlıkları:

1.Türk Dili ve Edebiyatı + Sosyal Bilimler 1 için:

 • Türk Dili ve Edebiyatı %18
 • Tarih %7
 • Coğrafya %5

2.Matematik için:

 • Matematik %30

Yabancı Dil Puan Türü: Yabancı dil öğrencileri ilk oturum TYT sınavı ve 3. Oturum olan Yabancı Dil Sınavını çözmek zorundadır.

YDT Yabancı Dil Test Ağırlıkları:

 • Yabancı Dil %60

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin