2021 Yılı 10 Bin Bekçi Alımı Başvurusu Ne Zaman?

4
645
2021 Yılı 10 Bin Bekçi Alımı Başvuru Ne Zaman? İşte Tüm Detaylar!

Bekçi Adayları, bu yazımızda sizlere 2021 Yılı 10 Bin Bekçi Alımı Başvurusu Ne Zaman? İşte Tüm Detaylar!  hakkında bilgiler vereceğiz.

2021 Yılı 10 Bin Bekçi Alımı Başvurusu Ne Zaman? İşte Tüm Detaylar!

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde görev yapmak isteyen binlerce aday bekçi alımı başvurularının ne zaman başlayacağını merak ediyor. İstanbul da görev yapmak üzere 400 bin bekçi alımı gerçekleştirildikten sonra şimdi gözler diğer illere yapılacak olan alımlara çevrildi.

Bekçi alımları açıklanan tarihlerde gerçekleşecek sınavlar sonrasında yapılmaktadır. Adaylar sözlü, yazılı ve parkur sınavlarının ardından alımlara başvuru yapabilmektedirler. Henüz 2021 yılında yapılacak olan alımlara ilişkin resmi bir tarih verilmese de 10 bin bekçi alımı yapılacağına dair söylentiler yer almaktadır.

10 Bin Bekçi Alımı Ne Zaman?

Adaylar Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi başkanlığını oldukça yakından takip etmektedir. Polis Akademisi’nin yayınlamış olduğu duyuru da alıma ilişkin esaslar ve başvuru şartları belli olacaktır. Mevcut bekçi alımları açıklanan tarihler de gerçekleşecek sınavlar sonrasında yapılacaktır. Adaylar sözlü, yazılı ve parkur sınavlarına tabii tutulacaklardır.

Jandarma Bekçi Alımı Ne Zaman?

Emniyet Genel Müdürlüğünün yeni bir yapılanmaya gitmiş olduğu bu süreç içerisinde EGM bünyesine 10 bin bekçi alımı gerçekleştireceğini açıklamıştır. Ancak EGM tarafından gerçekleştirilecek olan bu 10 bin bekçi alımının ne zaman yapılacağına dair net bir tarih verilmemiştir.

Bekçi Olma Koşulları Nelerdir?

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

c) En az 167 cm boyunda olmak,

d) Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak,

e) Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak,

f) Askerlik ödevini bitirmiş olmak,

g) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış

h) Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

i) Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

j) Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,

k) Memuriyete engel bir hali bulunmamak,

l) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

m) Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

n) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

o) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

p) Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

q) Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,

r) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

s) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Bekçi Boy – Kilo Şartı Nedir?

Bekçi alımlarında “18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış ” şartı vardır. Boy şartı ise “En az 167 cm boyunda olmak” şartı vardır.

Bu madde Polis Akademisi tarafından en son yapılan Bekçi alımının kılavuzundan alınmıştır.

4 YORUMLAR

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin