Yeni Tip Koronavirüsü Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Oluyor?

0
50

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Yeni Yılın Yeni Tip Koronavirüsü Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Oluyor? hakkında bilgiler vereceğiz.

Yeni Yılın Yeni Tip Koronavirüsü Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Oluyor?

Koronavirüsler hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. Daha önce rastlanan birkaç koronavirüsün, soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Dünyada ve ülkemizde görülen Koronavirüs (Covid-19) hastalığı ise ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaletinde ortaya çıkmıştır. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak bütün dünyaya yayılmıştır.

Koronavirüs (Covid-19) hasta insanların öksürmeleri ve hapşırmaları ile ortaya saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Kişilerin solunum damlacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan yüz, göz, burun ve ağıza götürülmesi ile virüs vücuda girebilir.

Koronavirüs (Covid-19) hastalığına kalp hastalarının, hipertansiyon hastalarının, diyabet hastalarının, ciddi solunum yolu hastalarının, kanser hastalarının, böbrek hastalarının, orak hücreli anemi hastalarının ve 60 yaş üzeri kişilerin yakalanma oranı daha fazladır.

Koronavirüs (Covid-19) Belirtileri

Koronavirüs (Covid-19) hastalığının semptomları değişiklik göstermektedir.

En yayın belirtileri arasında ateş, kuru öksürük ve yorgunluk vardır.

Daha az yaygın olan belirtiler arasında tat ve koku kaybı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas veya eklem ağrısı, burun tıkanıklığı, mide bulantısı ya da kusma, ishal, titreme ve baş dönmesi yer almaktadır.

Şiddetli belirtileri arasında nefes darlığı, iştah kaybı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş ve göğüste kalıcı ağrı yer almaktadır.

Koronavirüs (Covid-19) Tedavisi Nasıl Oluyor?

Koronavirüs bir bakteri türü olmadığı için bu hastalıkta antibiyotik tedavisi çok fazla işe yaramaz. Henüz bu hastalığa ait bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Ancak hekimler hastalığın verebileceği zararı en aza indirebilmek için sıtma veya diğer benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar reçetelendirilmeye başlamıştır. Acil ve gerekli durumlar halinde daha önce hastalığı geçirmiş, iyileşmiş ve kan dolaşımında yeni tip koronavirüse karşı antikorlara sahip kişilerin bağışlamış olduğu plazmalar tedavi amacıyla ağır hastalarda kullanılmaktadır. Hastalığın seyrinin ağır olduğu durumlarda ve ciddi derecede solunum sıkıntısı çeken kişiler de ise hekimin uygun görmesi halinde stereoid türevi ilaçlar kullanılmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin