Yasaklar Yeniden mi Gelecek? Koronavirüs Yasakları İçin Tarih Verildi

0
329
Yasaklar Yeniden mi Gelecek
Korona Virus salgını Covit-19

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Yasaklar Yeniden mi Gelecek? Koronavirüs Yasakları İçin Tarih Verildi hakkında bilgiler vereceğiz.

Yasaklar Yeniden mi Gelecek? Koronavirüs Yasakları İçin Tarih Verildi

Koronavirüs belasıyla mücadele eden Türkiye, Omicron varyantının gelmesiyle vaka sayılarında adeta sıçramayı yaşadı. Günlük vaka sayısı kısa sürede 40 bine dayandı. Dünya genelinde Omicronun hızla yayılması, pek çok Avrupa ülkesinde kısıtlamaları geri getirdi. Omicron?a bağlı vaka artışlarının başladığı Türkiye?de de sayıların pik yapması bekleniyor. Vakaların artması durumunda Türkiye’de de yasaklar geri gelecek.

Sağlık Bakanlığı, ‘Günlük Koronavirüs Tablosu’nu paylaştı. 30 Aralık 2021 Perşembe günü verilerine göre Türkiye’de son 24 saatte 369 bin 647 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yapıldı, 39 bin 681 kişinin testi pozitif çıktı, 139 kişi hayatını kaybetti, iyileşen sayısı ise 24 bin 854 oldu.

Türkiye’de vakaların, hem Omicron varyantı hem de kış koşulları nedeniyle artmaya başlaması üzerine, uzmanlardan yeni uyarılar gelmeye başladı. Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de korona yasaklarının geri gelip gelmeyeceği, okullarda yüz yüze eğitime ara verilip verilmeyeceği tartışılmaya başlandı.

Vaka sayılarının 35 bini aşması, 50 bin civarına yükselmesi durumunda kısıtlamaların masaya getirileceği öğrenildi. Ölüm hızının yayılma hızından yavaş olmasına rağmen, 65 yaş üstünde hastaneye yatışlarda artış görüleceği, özellikle, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerde yayılma hızına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Omicron varyantının dünyada hızla yayılması ve ülkemizde de görülmesinin ardından gözler eğitime çevrildi. Yükseköğretim Kurulunun (YÖK), “Salgının seyrine göre program bazında inisiyatif üniversitelerde” açıklamasına istinaden bazı üniversitelerden online eğitime dönüş açıklamaları gelmeye başladı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin