Yapay Zekânın Ele Geçiremeyeceği Meslekler Neler?

0
458

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Yapay Zekânın Ele Geçiremeyeceği Meslekler Neler? hakkında bilgiler vereceğiz.

Yapay Zekânın Ele Geçiremeyeceği Meslekler Neler?

Yapay zekâ deyince halk arasında kimilerine göre ileri bir teknoloji olacağı, kimilerine göre ise insanlığın sonu olacağına dair söylentiler belirir. İnsanlar bu konu hakkında bilinçli ve ya bilinçsiz komplo teorilerini ortaya atarlar. Bu konuda haksızda sayılmazlar. Yapay zekâ aslında bir insanın duygu ve düşüncelerini bir bilgisayara yaptırma işidir diyebiliriz.

Örnek vermek gerekirse, gece yolda bir köpek gölgesi gördünüz ama bunu ses ve ya herhangi bir tepkisiyle değil sadece önceden gördüğünüz köpek tasvirinden dolayı kedi olduğunu biliyorsunuz, diğer bir örnek ise siz birini sadece bakışlarınızla onun hakkında ne hissettiğinizi ve kötümü iyi mi biri diye düşünüyorsunuz.

İste bunların hepsini sizin yerinize teknolojik bir alet yapıyor. Kısaca sizin yerinize düşünüp, karar veren ve sonuca bağlayan bir sistem. İşte yapay zekâ tamda budur. Görünen o ki ilerleyen zamanlarda bazı meslekler yapay zekâyla birlikte insana ihtiyaç duymayacak.

Buda insanlarda acaba mesleğimizden mi olacağız korkusu ortaya çıkarıyor. Ancak yapay zekânın bazı meslekleri de yapamayacağı da aşikârdır.

Yazarlık

Yapay zekâ bir işte ne kadar sezgisel bir cihaz olarak yapılsa da dil olarak insanın yerini asla alamaz. Bir insan gibi hayal edemez. Örneğin bir öykü ve şiir yazamazlar. Ancak ona önceden bazı verilerin öğretilmesi gerekir. Bu veriye göre kendisi yazdığında ise çok fazla düşük cümleler kurar. Çünkü ona o kadar öğretilmiştir.

Terzilik

Terzilik aslında bir makine tarafından yapılır gibi görünse de makinenin yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Buna örnek olarak da Amerika’da bir tekstil fabrikası sahibi işçilerde çıkan taciz olaylarından sıkılınca yapay zekâya sahip makinaları şirketine alıyor. Aslında bir süre her şey yolunda gidiyor ama iş kumaşları dikiş esnasında kaldırmaya ve ya kırışıklık esnasında düzeltmeye gelince bir şey yapamadıklarını görüyor. Sonuçta yine insana ihtiyaç olduğunu anlıyor.

Psikolog

Bu meslek tamamen insanla olabilecek bir meslektir. Aksi halde tedavi edilemez insanlar meydana gelebilir. Çünkü bir psikolog empati yaparak ve mimiklerini kullanarak karşıdakine onu anladığını ve nasıl yardım yapabileceğini anlatabilir. Ancak yapay zekâ duygulanamaz, empati yapamaz ve dolayısıyla belirli mimiklerle tepki gösteremezler. Buda hastalar için olumsuz etkiler doğurabilir.

Siri uygulaması da buna örnek olabilir. Yapay zekâya sahip olsa da bazı sorduğunuz sorulara mantıklı cevap veremez. Yine aynı şekilde doktorluk vb. Çok fazla meslekte yapay zekâ başarısız olabilir. O sebeple mesleğimiz elimizden alınır korkusu yaşamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin