Vajinit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
497

Anne/Çocuk kategorisinde, bu yazımızda sizlere Vajinit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?hakkında bilgiler vereceğiz.

Vajinit Nedir?

Vajinit; akıntı, kaşıntı veya ağrıya neden olan vajinanın iltihaplanmasının sonucudur. Nedeni genellikle normal vajinal bakteri dengesinde veya enfeksiyonda oluşan bir değişikliktir. Neredeyse kadınların üçte birinde görülen bu rahatsızlık, her yaştaki kadında da görülse de en çok üreme döneminde kadınlarda rastlanılmaktadır.

Vajinitin oluşmasında alınan antibiyotikler, hamilelik, emzirme ve menopoz dönemlerinde son derece fazla yaşanan hormon düzeyindeki değişiklikler, doğum kontrol ilaçları, vajinal ilaçlar, sperm öldürücü ilaçlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve stres oldukça etkili olmaktadır.

Vajinit Belirtileri Nelerdir?

Gün içerisinde kadınlarda vajinal akıntı gelmesi oldukça normaldir. Hemen hemen her kadın bu durumla karşılaşır. Bu akıntı kendi dokusunu ve sağlığını korumaya yarar. Ancak bazı belirtiler olması gereken akıntı dışında kendini göstermektedir. Vajinadaki renk, koku veya akıntının miktarını değişmesi, vajinal kaşıntı veya tahriş, ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken yanma hissi ve vajinal kanama vajinit belirtileri arasında yer almaktadır.

Vajinit Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinit için çeşitli tedavi yolları vardır. Antibiyotik ilaçlar, antiviral ilaçlar, bitkisel tedaviler ve alternatif tedaviler vajinit tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Mantar enfeksiyonlarından ve bakteri enfeksiyonlarından korunmak için mantar, şeker, çikolata, arpa, tereyağı, yulaf, sirke ve buna benzer yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Vajina bölgesinin kuru tutulması gerekmektedir çünkü vajinada oluşan mantarlar nemli ve ıslak bölgelerde yetişirler. Bölgenin tamamen kurutulması ve pamuklu çamaşırlar giyilmesi gerekmektedir. Alerjik vajinitlerden korunmak için deodorant, kokulu sabun, kokulu mendil ve parfüm kullanılmamalıdır.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık sebebiyle meydana gelen vajinitlerde tedavinin başarısı ve tekrarlama oranın en düşük seviyeye indirilmesi için cinsel partnerinde tedavi olması gerekmektedir. Tedavi süreci boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin