USB/Flash Bellek Kapasite Arttırma Nasıl Yapılır?

0
558

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere USB/Flash Bellek Kapasite Arttırma Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

USB/Flash Bellek Kapasite Arttırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızın komut yöneticisinde kullanacağınız dos komutları sayesinde, USB bellek kapasite arttırma işlemi yapabilirsiniz.

Windows komut yöneticisi içerisinde kullanılabilen dos komutları sayesinde, sahip olduğunuz Flash belleklerde, USB bellek kapasite arttırma yapabilirsiniz. Dos komutlarıyla komut yöneticisi içerisinden Flash belleğinizin kapasitesini arttırabilmeniz için, öncelikle küçük boyutlu bir program indirmeniz gerekiyor.

USB bellek kapasite arttırma işlemi yapabilmek için indireceğiniz programın ismi, “Ultimate Drive Increaser”dir. Bu programı internet üzerinden kısa bir araştırma sonucunda bulabilirsiniz.

Programı indirip, çalıştırmadan önce eğer bilgisayarınızda herhangi bir antivirüs veya güvenlik duvarı uygulaması varsa, Windows’un kendi antivirüs ve güvenlik duvarı uygulamaları dahil, bunları kapatmalısınız. Çünkü bu programı virüs olarak algılayıp, sileceklerdir. Programı kullandıktan sonra, tekrardan antivirüs ve güvenlik duvarı uygulamalarınızı açabilirsiniz.

USB Bellek Kapasite Arttırma İşlemleri

Flash bellek kapasite arttırma işlemlerine başlayabilmeniz için ilk olarak, Flash belleğiniz bilgisayara takılı olmalıdır. Flash belleğinizi bilgisayarınıza taktıktan sonra, öncelikle bellek içerisinde yer alan verilerinizi yedeklemelisiniz. Çünkü program kullanımı sırasında, belleğiniz içerisinde yer alan tüm veriler silinecektir.

Verilerinizi yedekledikten sonra, programı kullanırken USB bellek isminizi kolay bir şekilde yazabilmek için, bellek ismini değiştirin. Örneğin; sadece “USB” yapabilirsiniz. Bellek ismini değiştirdikten sonra, bellek arttırma işlemi yapacağınız programı çalıştırın.

Programı çalıştırdıktan sonra karşınıza bir komut yöneticisi penceresi çıkacaktır. Karşınıza çıkan pencerede ilk olarak, USB bellek ismini yazmanız gerekiyor. Bellek ismini yazdıktan sonra, enterlıyoruz.

Adını yazıp, enterladıktan sonra, USB belleğinizin bulunduğu sürücü harfini yazmanız gerekiyor. Bu ismi, USB belleğinizin isminin yanında parantez içerisinde görebilirsiniz. Sürücü harfini yazdıktan sonra tekrardan enterlıyoruz.

Sürücü harfini yazdıktan sonra ise, USB belleğinizin kaç GB’lık kapasiteye sahip olmasını istediğinizi, programa belirtmeniz gerekiyor. Vereceğiniz bu değeri çok fazla abartmamanız gerekiyor. Değeri yazdıktan sonra tekrar enterladığınızda işlemler başlamış olacaktır.

Vereceğiniz yeni değeri ne kadar yüksek yazarsanız, programın işlemleri tamamlaması o kadar uzun sürecektir. “Done” uyarısı geldiğinde, program işlemini bitirmiş demektir. Bilgisayarım penceresine geri döndüğünüzde göreceğiniz üzere, USB bellek kapasite artışı işlemlerinin gerçekleştiğini göreceksiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin