Ücretsiz İzinde Olan Çalışan Rapor Parası Alabilir mi?

0
419

Ücretsiz İzinde Olan Çalışan Rapor Parası Alabilir mi?

Sigortalı işçiler için çalıştığı yerlerden sigorta çıkışı verilmemesine karşılık işçilerin SGK’ya ücretsiz izinde olduğuna yönelik bildirimde bulunmaları halinde rapor parası alabilir.

Ücretsiz izinde rapor parası almak için belirli şartların yerine getirilmesi lazımdır. Bu şartları taşıyan kişiler ücretsiz izinde rapor parası almaya hak kazanabilir.

Hangi Durumlarda Ücretsiz İzin Verilir?

Sigortalı durumda çalışanların aldıkları raporlara göre verilen ücretler, ücretsiz izin olarak tanımlanır. Buna bağlı olarak 4857 sayılı İş Kanununa göre işçi ücretsiz izin kullanıyorsa, kullanılmakta olan izin İş Kanunu içinde değerlendirme altında bulunuyorsa, bu durumda geçici iş göremezlik uygulamasından yararlanmak mümkündür. İlgili kanunun 74.maddesinde doğum yapmış olan çalışana, 16 haftalık sürenin sonuna kadar veya çoğul gebeliklerde 18 haftalık sürenin sonuna kadar izin verilmesi lazımdır. Buna göre SSK kapsamında sigortalı olan kişiler gerekli şartları sağladığı takdirde bu haktan yararlanabilir. SGK tarafından bu kişilere rapor parası ödemesi yapılmakla birlikte ücretsiz izin hallerinin sonuna kadar bu durum geçerlidir.

Hangi Durumlarda Rapor Parası Ödenmez?

Ücretsiz izinde rapor parasının ödenmediği durumlar aynı şekilde ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Buna göre ücretsiz izin kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna sıfır gün ve sıfır kazanç bildirilen personellere priminin en son ilişkili olduğu tarihle birlikte ödeme yapılmaz. Bu kapsamda uygun prim sayısı ve güne sahip olmayan kişilerinde bu uygulamadan yararlanamayacağını belirtmek gerekir.

Ücretsiz İzin

Ücretsiz izin işçiye işveren tarafından belirlenen çalışmama iznidir. Çalışan bu süre zarfı içinde herhangi bir ödeme almaz. Ücretli izinde ise işçi normal zamanlarda almış olduğu maaşı kesintisiz olarak almaktadır. Ücretsiz izinde ise bunun tam tersi uygulanır. İşçi fiilen çalışmadığından dolayı maaş da almaz. Ücretsiz izin maaşını kimler alabilir sorusu da konu hakkında en fazla sorgulanan durumlardan biri olma özelliği taşıyor. Ücretsiz izne çıkarılmış olan herkes ücretsiz izne başvuruda bulunabilir. Bağlı olunan firma sayesinde başvurular gerçekleştirilebilir. Daha önceki dönemlerde işsizlik maaşı alsanız bile bu ödenekten faydalanma hakkınız bulunur. Ücretsiz izin ve ücretsiz izne rapor hakkı detayları bu şekilde sıralanmakla birlikte e-devlet üzerinden de detayları öğrenmek mümkündür.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin