Tırnak testi ile kanseri önceden teşhis etmek mümkün – Kanser belirtisi

0
445
Tırnak testi ile kanseri önceden
Tırnak testi ile kanseri önceden

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Tırnak testi ile kanseri önceden teşhis etmek mümkün – Kanser belirtisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Tırnak testi ile kanseri önceden teşhis etmek mümkün – Kanser belirtisi

Kanser ne yazık ki artık günümüzün en sık karşılaşılan hastalıkları arasında bulunuyor. En risk taşıyan hastalıklardan biri olan kanserde son dönemlerde ciddi bir artış meydana geliyor. Ancak bazı noktalarla kanseri önceden teşhis etmek mümkün. Akciğer kanserini tırnaklardan test etmeniz mümkün olabilir. İşte merak edilenler..

En sık görülen kanser türlerinin başında akciğeri bulunuyor. Kansere bağlı ölümler arasında bulunan akciğer kanseri, sigara kullanmak gibi zararlı yaşan alışkanlıkları kanserin riskini artırdığı biliniyor. Kanserin belirtileri arasında parmak çomaklanması bulunuyor.

Uzmanlar yaptıkları açıklamasında tırnak testi ile parmak çomaklamasını tespit edebileceğinizi ifade ediyor.

PARMAK TESTİ NASIL YAPILIR?

Parmak testi, bir kişinin tırnak etleri arasında elmas şeklinde bir boşluk olup olmadığını kontrol etmek için tırnaklarını bir araya getirmesini içeriyor. Parmağın çomaklaşması, parmak uçlarının kademeli olarak şişmesiyle oluşur. İlk ortaya çıkan şey, tırnağın tabanının yumuşaması ve tırnak yatağının yanındaki cildin parlamasıdır. Daha sonra tırnaklar normalden daha fazla kıvrılmaya başlar, bu da yandan bakıldığında görülür. Son olarak parmakların uçları büyür ve şişmeye başlar. Son aşamanın parmakların yumuşak dokularında sıvı toplanması nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir.

Roy Castle Akciğer Kanseri Vakfı, “Bu elmas şeklindeki pencereye sahip olmamak akciğer kanserini otomatik olarak göstermese de bir semptom olabilir” diyor.

Nasıl yapılır?

İşaret parmaklarınızın tırnaklarını birleştirin.

Ardından, ışığın geldiği kütikülleriniz arasında elmas şeklinde küçük bir boşluk arayın.

Parmakların uçları normalden daha büyük olabilir ve tırnaklar kavisli olabilir.

Boşluk yoksa ve tırnak yatakları birbirine değiyorsa, bu parmak çomaklanmasının işaretidir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin