Ticaret Bakanlığı ÖSYM Tercih Kılavuzu İle 1500 Memur Alımı – Kontenjan ve Şartlar?

0
270

Ticaret Bakanlığı Memur Alımı duyurusu geldi. Az Önce Bakanlıktan gelen son dakika duyurusuna göre Ticaret Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere farklı kadrolarda 1500 Memur Alımı yapacak. Bakanlık 657 Sayılı Devlet Memurları kanunu kapsamında istihdam edilmek üzere  çeşitli kadrolarda 1500 memur alımı gerçekleştirilecek. Ticaret Bakanlığı resmi X hesabında yayımladığı duyuru ile 1500 Kadrolu Memur Alımı yapılacağı duyuruldu.

1500 Memur Alımı Duyurusu Nedir?

Bakanlıktan gelen duyuruya göre;

Bakanlığımızca 81 ilimizin tamamında görevlendirilmek üzere, ÖSYM aracılığıyla merkezi yerleştirme sistemi ile 1.500 adet kadrolu memur istihdamı için çalışmalarımızı tamamladık, 2023 yılı içerisinde alım sürecini sonuçlandırmayı hedefliyoruz.

Hangi Kadrolarda Memur Alımı Yapılacak?

Yayımlanmış olan duyuruya göre alımların Gümrük işlemlerinde ve Denetim işlemlerinde yapılacağı vurgulanmıştır. Bu kapsamda Beklenen ilana göre alımların;

  • Büro Memuru,
  • Gümrük Muhafaza Memuru,
  • Muayene Memuru,

gibi kadrolarda yapılması bekleniyor.

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

Adayların öncelikle tüm pozisyonlar için 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartları sağlıyor olmaları gereklidir. Özel olarak ise,

2022 yılında yapılan KPSS’den Lisans için P3 ve Ön Lisans için P93 puan türünden en az 70 puan almış olmak,

Yaş Şartı olarak. Muayene memuru için 35 ve Muhafaza Memuru alımı için 30 yaşından büyük olmamak gereklidir. Büro personeli alımı için ise yaş şartı aranmayacaktır.

Büro Memuru Eğitim Şartı:

En az iki yıllık eğitim veren ve yüksekokulların büro yönetimi ve yönetici asistanlığı, insan kaynakları yönetimi, adalet, dış ticaret, maliye, işletme yönetimi, muhasebe ve vergi uygulamaları, lojistik, bankacılık ve sigortacılık, halkla ilişkiler ve tanıtım, bilgi yönetimi, bilgisayar programcılığı ile bilgi teknolojileri ya da bunlara denkliği/eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının yukarıda belirtilen bölümlerinden mezun olmak, (Adayların, söz konusu bölümlere denk/eşdeğer sayılan bölümlerden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik/eşdeğerlik belgelerini jpeg formatında tarayarak başvuru sistemine eklemeleri gerekmektedir.).

Gümrük Muhafaza Memuru Eğitim Şartı:

En az dört yıllık eğitim veren fakülte ve yüksekokulların hukuk, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, iktisat, ekonomi, kamu yönetimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, işletme, maliye, ekonometri, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, istatistik, uluslararası ticaret ve lojistik, uluslararası ticaret ve işletmecilik, uluslararası ticaret ve finans, finans ve bankacılık, gümrük işletme ile muhasebe ve finans yönetimi bölümlerinden ya da bunlara denkliği/eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının yukarıda belirtilen bölümlerinden mezun olmak,

Muayene Memuru Eğitim Şartı:

En az dört yıllık eğitim veren fakülte ve yüksekokulların hukuk, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, iktisat, ekonomi, kamu yönetimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, işletme, maliye, ekonometri, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, istatistik, uluslararası ticaret ve lojistik, uluslararası ticaret ve işletmecilik, uluslararası ticaret ve finans, finans ve bankacılık, gümrük işletme ile muhasebe ve finans yönetimi bölümlerinden ya da bunlara denkliği/eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının yukarıda belirtilen bölümlerinden mezun olmak.

Başvurular ÖSYM üzerinden Alınacak!

Gelen açıklamaya göre Ticaret Bakanlığı memur alımı işlemlri sadece ÖSYM tercih kılavuzu ile gerçekleştirilecek. Başvuru tarihleri henüz paylaşılmadı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin