Tezsiz Yüksek Lisans Nedir? Şartları Nelerdir?

0
649

Eğitim, kategorimizde bu yazımızda sizlere Tezsiz Yüksek Lisans Nedir? Tezsiz Yüksek Lisans Şartları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir? Şartları Nelerdir?

Lisans mezunlarının oldukça sık araştırma konusu olan yüksek lisans, tezli ve tezsiz olmak üzere iki program şeklinde ayrılmaktadır.

Tezsiz Yüksek Lisans

Tezsiz yüksek lisans, iş hayatında avantaj elde etmek isteyen kişilerin tercih etmiş olduğu yüksek lisans programıdır. Kamu veya özel sektörde kademe yükseltmek isteyen kişiler genellikle tezsiz yüksek lisansa yönelmektedir. Fakat akademik kariyer yapmak isteyen kişiler ise tercihlerini tezli yüksek lisanstan yana kullanmaktadır. Tezsiz yüksek lisans programında tez yerine dönem projesi yapılmaktadır.

Tezsiz yüksek lisansın temel amacı, öğrencilere mesleki anlamda bilgi katmak ve uzmanlık statüsüne ulaştırmaktır denilebilir. Tezsiz yüksek lisans programlarında süre, 2 veya 3 yarıyıldır. En çok 6 yarıyıl sürmektedir. Fakat ortada bir başarısızlık durumu varsa öğrencinin ilişiği daha erken kesilebilmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir? Şartları Nelerdir?

Tezli Ve Tezsiz Yüksek Lisans Arasındaki Farklar

Tezli ve tezsiz yüksek lisans arasındaki temel fark ALES’tir. Tezli yüksek lisans programında ALES sonucundan başarılı olmak gerekirken, tezsiz yüksek lisans programında ALES şartı aranmamaktadır. Bunun asıl sebebi, tezli yüksek lisansta tez konusu araştırılırken, yabancı kaynaklardan da faydalanabilmektir fakat tezsiz yüksek lisans için böyle bir durum söz konusu olmadığı için yabancı dil yeterliliği aranmamaktadır.

Tezsiz yüksek lisans programlarına katılan kişiler genellikle çalışan, aktif bir iş hayatı olan kişilerdir. Bu yüzden de genellikle ikinci öğretim olarak uygulanmaktadır. Ayrıca tezsiz yüksek lisanstan tezli yüksek lisansa geçiş elbette mümkündür. Fakat bunun için başvurulan yükseköğretim kurumunun belirlemiş olduğu bir takım şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Şartları

Başvuru tarihleri tezli yüksek lisanstan farklı olan tezsiz yüksek lisans başvuru tarihleri için başvurulacak olan üniversitenin sitesinden sürekli takip etmek gerekmektedir. Lisans eğitimini tamamlayan kişiler, herhangi bir yabancı dil yeterliliği aranmadan başvuruda bulunabilirler.

Tezsiz yüksek lisans programı otuz krediden az olmamak koşulu ile en az on ders ile dönem projesi dersinden oluşmaktadır. Bu dönem projeleri ise rapor şeklinde ve yazılı olmalıdır. Herhangi bir şekilde kredi şartı bulunmuyor olup, başarılı veya başarısız şeklinde değerlendirme yapılmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin