Tezli Yüksek Lisans Nedir? Tezli Yüksek Lisans Şartları!

0
343

Eğitim, kategorimizde bu yazımızda sizlere Tezli Yüksek Lisans Nedir? Tezli Yüksek Lisans Şartları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Tezli Yüksek Lisans Nedir? Tezli Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Öğrencilik hayatı uzun bir yolculuktur. Bu yolculuğun daha profesyonel hale gelmesini isteyen kişiler yüksek lisansa yönelmektedir.

Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek lisans nedir ve nasıl yapılır sorularının cevabı yakından incelenecek olunursa, İngilizce karışığı master olan yüksek lisans, kişilerin eğitim aldıkları bölümde uzmanlaşması ve bu uzmanlaşmayı bilimsel bir tez ile ispat etmesi durumudur. Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinin bitirilmesinin ardından, 2 yıllık bir eğitim programı ile devam etmektedir.

Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Yüksek lisans şartları, öğrencilerin üzerinde sıkça araştırma yaptığı bir konudur. İş hayatında terfi elde etmek isteyen genellikle yüksek lisansa yönelmektedir. Yüksek lisans yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar ise şu şekilde belirtilebilir:

  • Yüksek lisansa başvurmak isteyen kişiler için öncelikle aranan şart lisans diplomasıdır.
  • ALES puanının 55 ‘den az olmaması, Yüksek Öğretim Kurulu’nun belirlemiş olduğu alt sınırdır.
  • YÖK, ALES puanına ek olarak, lisans not ortalaması, yazılı olarak yapılan bilimsel değerlendirme veya mülakat yapıp mülakat sonucuna göre de değerlendirmeye alabilmektedir.

Tezli Yüksek Lisans Nedir? Tezli Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Tezli Yüksek Lisans

Tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere yüksek lisans ikiye ayrılmaktadır. Peki tezli yüksek lisans ne anlama gelmektedir? İki dönem ders, iki dönem de tez olmak üzere dört dönem yani iki yılda tamamlanmaktadır. Tezli yüksek lisans programında eğitim alan bir kimse, hazırlamış olduğu tezi, jüriye sunmaktadır. Tezli yüksek lisans programına dâhil olmak isteyen kişilerde ALES sınavından yeterli puan almış olma şartı aranmaktadır.

Tezli ve tezsiz lisans arasındaki farklar merak edilmektedir. Aralarındaki temek fark, akademik kariyer için tezli yüksek lisans, bir konuda uzmanlık statüsüne ulaşmak için ise tezsiz yüksek lisans programlarına dahil olunmaktadır.

Tezli yüksek lisansta devam zorunluluğunun olup olmadığı konusunda kişiler tereddüt yaşamaktadır. Tezli yüksek lisans yapacak kişiler bilmelidirler ki geçerli bir mazeret olmadığı sürece devam zorunluluğu vardır. Genellikle derse katılım artı bir durumdur.

Tezli yüksek lisans eğitimi alan kişiler, bilgi yorumlama ve bilimsel araştırma yapma konusunda ön planda olup, ayrıcalık kazanmış hale gelmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin