2021 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
412

2021 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kadınların doğum ve doğum sonrasını daha rahat atlatmaları için devlet tarafından sosyal yardımlar sunulmaya devam ediliyor.

Süt parası eşi çalışmayan kadınlara ve çalışan kadınlara bir defalığına mahsus ödenir. Süt parası yardımından kimler yararlanabilir, süt parası ödemesi almak için başvurular nasıl yapılır şu şekilde sıralanıyor.

Süt Parası Kimlere Verilir?

Süt parası genel olarak çalışmakta olan anneler için verilen yardımdır. Ancak eşi sigortalı olmayan kadınlara da süt parası ödemesi yapılıyor. 4A ve 4B sigorta kollarından birine mensup olan kadınlar emzirme ödeneği desteğinden yararlanabilir.

Süt Parası Alma Şartları

  • 4A’ya bağlı olarak çalışmakta olan kişilerin doğumdan önce en az 1 yıl içinde 120 günlük prim ödemesinin yapılması gerekir.
  • Bağ-kur koluna bağlı olarak çalışmakta olan kişilerin doğumdan önce en az 1 yıllık süre içinde 120 günlük primleri ödenmelidir.
  • Doğumun canlı olarak gerçekleşmesinden sonra bebeğin yaşaması gerekir.
  • Emzirme ödeneği doğumdan sonra en fazla 5 yıl içinde yapılır. Bu sürecin sonucunda zamanaşımı olacağından başvuru hakkı düşer.
  • Süt parası hakkına sahip olan kişilerin sigortalılığının sona ermesi durumunda bu tarihten sonraki 300 günlük süreçte belirli şartları taşıdığı halde ödemeden yararlanabilir.

Süt Parası Başvurusu

Süt parası başvurusu için ilgili kurumlara dilekçe ile başvurulması şartı ortadan kaldırılmış durumdadır. Sistemde yer alan bilgilere göre süt parası, doğum raporuna bakılarak otomatik olarak kişilere yapılır. Doğumdan sonra gerekli olan belgeler hastane tarafından hazırlanarak talep iletilir. Yalnızca hastanede doğum yapmamış olanların ilgili belgeleri iletmeleri istenir. Bebeğin kimliğinin fotokopisi, annenin kimliğinin fotokopisi, doğum belgesi gerekli olan belgeler arasında bulunur.

Süt Parası Yardımı

Süt parası yardımı ne kadar sorusu bu alanda merak edilen diğer konulardan biri olmaktadır. 2020 yılı içinde asgari olarak süt parası yardımının 202 TL olduğunu belirtmek gerekir. E-devlet sistemi üzerinden süt parası başvurusu takip edilebilirken, ödeneklerde bizzat PTT şubelerinden alınabilmektedir. Emzirme parası yalnızca bir kez alınmakta olup, bu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin başvuru şartlarını taşıması lazımdır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin