Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İş Fikirleri

0
573

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İş Fikirleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İş Fikirleri

Geri dönüştürülebilir ürünlerden israfı azaltan cihazlara kadar birçok fikir ve çalışma mevcuttur. Günümüzde birçok sürdürülebilir iş fikri ortaya sunuldu ve çoğu uygulanmaya başlandı.

Günümüzde Yapılmış Olan Sürdürülebilir İş Fikirleri

1-Gıda üretimi için gübreleşebilen streç film:

Gübreleşebilen streç film günümüzde kullanılan geleneksel streç filmin yerini alabilir. Avustralya kökenli bir market zinciri Drake günümüzde kullanılan plastik streç filmin kullanımını azaltmak istiyor. Bu ürünün geliştirilmesi yaklaşık olarak 12 ay sürmüştür. Geliştirilen yeni streç film Mater-Bi adındaki reçineden yapılmıştır. %100 doğa dostudur.

2- Kot pantolon üretmek için yapay zekâ kullanan şirket:

İsrafı azaltmak için sipariş üzerine yapılan işleri dijital teknoloji kullanarak yapıyor. Girişim Amerika Birleşik Devletleri merkezlidir. Sipariş üzerine yapılan kot pantolonlar israf azaltmayı hedefliyor. Bu işlemler yapılırken robotik teknolojilerle dikiş makineleri birleşimi kullanılıyor. 3 boyutlu teknoloji moda sektöründeki israfı azaltıyor. Kot ölçüleri almak için kızılötesi tarayıcı kullanılıyor. Bu tarama 20 saniye sürüyor.

3- Bitki tabanlı koşu ayakkabısı:

Ünlü ayakkabı markası Reebok üretimidir. Firmanın amacı plastik kullanımını azaltmaktır. Performanstan ödün vermeyen firma sürdürülebilir malzemeden ayakkabı üretmeye başladı. Ayakkabının tabanı keneotundan üst tabanı ise okaliptüs ağacından yapılmış doğada çözülen ürünler kullanılmaktadır. Yapılan yeni tarz ayakkabılarda kokuya karşı da direnç sağlayan çorap astarı bulunmaktadır.

4- Sürdürülen ürünleri tercih edenleri ödüllendiren program:

Koin Rewards uygulamasıdır. Doğa dostu alım satım işlemi yapan kişileri ödüllendiren uygulamadır. İngiltere merkezlidir. Şirketin hedefi doğayı önemseyen alıcı ve satıcıları arttırmaktır. Bu uygulama ödül kazananların kazandıkları ödül parasını nakde çevirme imkânı sunmaktadır.

Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İş Fikirleri

5-Firavun incirinden üretilen doğa dostu deri:

Firavun inciri güçlü ve esnek bir bitkidir. Hayvan derisi kullanılan birçok üründe alternatif üretilmiş oldu. Sürdürülebilir alternatif olan firavun incirinden üretilen deri otomotiv, mobilya gibi sektörlerde tüm gereksinimleri karşılamaktadır. Firavun incirinden yapılan bu deriye Desserto derisi denmektedir. Aynı hayvan derisi gibi gerilip esnetilebilmektedir.

6- Kazak satın alarak koyun sahiplenmek:

Müşteriler merinos koyunu yününden yapılmış olan kazakları satın aldıklarında kazakların yapımında kullanılan yün hakkında haber alabilmektedir. Firma yaptıkları etiketleme sistemi ile kazağın yapımında kullanılan yünün hangi koyuna ait olduğuna hangi işlemden geçtiğine yer verilmektedir. Tabi ki de ürünlerin pahalılığı inkâr edilemez.

7- Tekrar kullanabilir kaplar:

Avustralya da başlatılan bir girişimdir. Yeniden kullanabilir kâseler, kaplar üretildi. Bu ürünler kullanıldıktan sonra yakındaki satış yerlerine iade edilebilmektedir. Tek kullanımlık paket servisleri yerine yeniden kullanılabilen tabaklar geliştirildi. Ürünler paslanmaz çelikten yapıldı. Avustralya da kullanıcılardan depozite alınmaktadır.

Kullanıcılar isterse kullanımdan sonra tabakları geri verip depozitoyu geri alabilmektedirler. Daha önceden kafelerde kullanılmak için üretilen yeniden kullanılabilir bardaklar geliştirilmişti. Kahve bardakları oldukça çok iş yapınca işi daha ileriye götürmek istediler.

Bu sayede yeniden kullanılabilir kaplar piyasaya sürüldü. Bu üretimler sayesinde birçok bardak ve kap çöpe atılmaktan kurtarıldı. Tekrar kullanılır ürünler kullanılmaya başlandı.

8- Yemek israfını önlemek için üretilen buzdolabı:

Start-up’ın geliştirmekte olduğu buzdolabı ile besin israfını azaltmayı amaçlıyorlar. Start-up İsveç merkezli bir firmadır. Metro istasyonları gibi yerlerde bulunacak olan buzdolapları kullanıcıların kolay bir şekilde ulaşabilmesi hedeflenir. Fazla gıdalar, yiyecekler bu buzdolaplarında muhafaza edilecektir. Bu sayede israfın önüne geçilecektir. Yıllık israf neredesin 1 trilyon dolara denk gelmektedir.

9- İlk toplu dolum merkezi:

Avustralya merkezli bir girişimdir. İlk toplu dolum merkezi olan bu sistem birçok imkân sunmaktadır. Firma kendi kapları ile gelen müşterilerine şampuan, deterjan ve saç kremi doldurma fırsatı vermektedir.

İşleri Sürecek Kârlarında Artış Olacak

İş sektörünün en popüler konularından biri sürdürülen fikir ortaya koymaktır. Sürdürülebilir iş fikriyle kâr oranlarını arttırmak amaçlanır. Hem kâr oranı artacak hem de israf oranlarında azalma sağlanacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin