Sultan Papağanının Genel Özellikleri Nelerdir?

0
440

Satılık sultan papağanı ile ilgili birçok kişi son dönemler bilgi aramaktadır. Bunun nedeni ise sultan papağanı evcil hayvanlar arasında en çok merak edilen ve sevileni olmaktadır. Papağanlar arasında büyüklük konusunda orta boy olması ile ilgi çekmektedir. Özellikle konuşma yeteneğine sahip olması ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda sultan papağanı en uzun uçma süresine sahip tür olarak da bilinmektedir.

Özellikle papağan edinmek isteyenler bu türe ilgi duymaktadır. Öncelikle bakımının kolay olması diğer büyük tür papağanlara göre kolay evcilleştirilmesi ile öne çıkmaktadır. Bunun yanında bakımı da kolay olmaktadır. Bu nedenle satılık sultan papağanı ilanları ile sultan papağanı fiyatları oldukça merak edilmektedir. Bunun yanında bu türün özellikleri de merak edilmektedir.

 

 Sultan Papağanı Özellikleri

Özellikle sultan papağanı en uzun süre uçabilen kuş türleri arasında olması ile ilgi çekmektedir. Bu nedenle de kapalı kafesler içinde olmaktan mutlu olmazlar daha çok özgür olmak istemektedir. Bunun yanında erkekleri koşabilir ve ıslık çalabilmektedir. Özellikle sultan papağanı sesi de merak edilmektedir. Öncelikle erkekleri bülbül sesine yakın ses çıkarmaktadır.

 

Özellikle sultan papağanları oyun oynamayı sevmektedir. Üstelik oldukça merak edilen türler arasında yer almaktadır. Bunun yanında sultan papağanları insanlar ile olmayı ve kalabalık yerleri çok sevmektedir.

 Sultan Papağanı Bakımı

Öncelikle sultan papağanı bakımı oldukça kolay türler arasında yer almaktadır. Bunun yanında çift olarak beslemelerde üretilmesi de oldukça kolay olmaktadır. Bu nedenle evde beslemelerde sultan papağanı kafesi özellikleri merak edilmektedir. Öncelikle sultan papağanı için diğer kuşlara göre büyük rahat kafeslerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Öncelikle diğer kuş türlerinde olduğu gibi gaga ve tırnak bakımları önemli olmaktadır. Bu nedenle uygun malzemelerin bulundurulması gerekmektedir. Aynı zamanda belirli dönemler ile veteriner kontrollerinin de yapılması gerekmektedir. Özellikle sert bir gagası ve tırnağı olduğu için yemlik ve suluk seçiminin dikkatli yapılması gerekmektedir.

 

 Sultan Papağanı Beslenmesi

Özellikle yabani bir tür olması sultan papağanının beslenmesinde dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle sultan papağı beslenmesinde özel yemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında çekirdek ve meyve gibi özel besinler ile de takviye edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte özel vitamin takviyeleri ile de beslenmesi sağlıklı bir kuş sahibi olmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle beslenme ve sağlık için veteriner ve uzmanlardan bilgi alınabilmektedir.

 

 Sultan Papağanı Sağlık Sorunları

Özellikle sultan papağanlarının yabani bir yapıdan gelmesi sağlık problemleri oluşturabilmektedir. Öncelikle uygun sıcaklık ve nem gibi ortamların sağlanmaması deri hastalıklarına neden olabilmektedir. Bunun yanında özgürlüğüne düşkün bir tür olması nedeni ile stresten de hasta olabilmektedir.

Özellikle en çok görülen sağlık problemleri solunum sıkıntıları olabilmektedir. Öncelikle sultan papağanları her türlü dumandan çabuk etkilenmektedir. Bununla birlikte aşırı sigara tüketimi, nargile ve mangal gibi dumanlar çok etkilemektedir.

Özellikle sultan papağan ile ilgili beslenmeden kaynaklı olarak da birçok problem olmaktadır. Öncelikle uygun beslenmediği zaman karaciğer yağlanması olabilmektedir. Bunun yanında obezite de en sık görülen hastalıklar arasında gelmektedir. Bu nedenle satılık sultan papağanı aramadan önce bakımı, beslenmesi ve özellikleri konusunda bilgi edinmek gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin