Strep a virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

0
515
Strep a virüsü nedir

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Strep a virüsü nedir? Belirtileri nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Strep a virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

Strep A, çok sayıda enfeksiyona neden olabilen A Grubu Streptokok bakterisini ifade ediyor.

Vakalar genellikle hafif geçiyor ancak A Grubu strep ciddi enfeksiyonlara yol açabiliyor.

Strep A nedeniyle bakteriler vücudun derinliklerine inerek akciğerleri, kasları ve kan dolaşımını enfekte ettiğinde ortaya çıktı.

STREP A BELİRTİLERİ NELER?

Strep A semptomları genellikle grip benziyor ve esas olarak bazen “strep boğaz” olarak adlandırılan boğaz ağrısını barındırıyor.

Strep A bakterisi, genellikle insanların boğazına ve derisine yerleşerek zaman zaman soğuk algınlığı ve boğaz şişliğine yol açmasıyla biliniyor. Vücudun bazı bölümlerinde kızarıklık ve deri enfeksiyonunun oluşmasına neden olan bakteriler, bazı vakalarda ciddi komplikasyonlara ve ölümlere yol açabiliyor.

Hastalığa sebep olan bakteri, hapşırma, öksürük ve yakın temas yoluyla insanlar arasında kolaylıkla yayılabilecek kadar uzun süre ellerde veya boğazda yaşayabiliyor.

İngiliz medyası, çocuklarda görülen bu hastalığın belirtilerini de sıraladı. Belirtiler arasında boğaz ağrısı, yanaklarda kızarıklık, yüksek ateş ve kas ağrısı bulunuyor.

STREP A BAKTERİLERİ HANGİ HASTALIĞA YOL AÇIYOR?

Strep A bakterileri invasif GAS hastalığına neden oluyor. Türkiye’de rastlanılmayan hastalığın yayılmasından endişe ediliyor. İngiltere ve Galler’de hayatını kaybeden 9 çocuğun tamamının 10 yaş altında olması ise dikkat çeken bir başka veri.

İNVASİF GAS (İGAS) HASTALIĞI NEDİR?

Strep A bakterilerinin yol açtığı İnvaziv GAS hastalığı vücudun doğal savunmasını aşıp kan, derin kas veya akciğerler gibi vücudun normalde bulunmadığı bölgelerine girdiğinde ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak biliniyor.

Hastalığın belirtileri arasında Yüksek ateş, Şiddetli kas ağrılarıi, Vücudun bir bölgesinde ağrı, Yara yerinde kızarıklık, kusma veya ishal yer alıyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin