Stilex Jel Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

0
713

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Stilex Jel Nedir? Kullanım Alanları ve Yan Etkileri hakkında bilgiler vereceğiz.

Stilex Jel Nedir?

Stilex jel; güneş yanığı, böcek sokmaları, ürtiker, kaşıntı ve birinci derece yanıkların tedavisinde kullanılan bir kremdir. Stilex jel alerji giderici, iltihap giderici, kaşıntı giderici ve anestezik özellikler içermektedir. Stilex jel ince bir tabaka şeklinde derinin hastalıklı kısmına uygulanır ve işlem her gün birkaç defa tekrarlanmalıdır. Jelin kullanım süresi bir haftayı aşmamalıdır.

Stilex jel hamilelerde kullanım için uzman hekim tarafından onaylanmalıdır. Hamilelik şüphesi veya emziren bir annenin kesinlikle bu jeli kullanmadan önce bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Ayrıca stilex jel 2 yaş altındaki bebekler ve çocuklarda da kullanılmadan önce hekime danışılması gerekmektedir.

Stilex Jel Kullanım Alanları Nelerdir?

Stilex jel her türlü böcek ısırmalarında, arı sokması durumunda, ürtiker adlı cilt hastalıklarında, deri yüzeyinde oluşan 1. derece yanıklarda, cilt üzerinde meydana gelen güneş yanıklarında, ciltte meydana gelen iltihaplı dokularda, kaşıntı durumlarında, bitki tahrişlerinde ve çizikler gibi durumların neden olduğu ağrılarda kullanılmaktadır.

Stilex jel ağız, burun veya kulak içinde oluşan deri döküntülerinde, ciltte şişmiş ve hasarlanmış yüzeylerde, irinli ve bulaşıcı hastalık olan deride, egzama hastalığında, genital bölgede oluşan kaşıntılarda ve enfeksiyonlu yaralarda kullanılmamalıdır.

Stilex Jel Yan Etkileri Nelerdir?

Stilex jel lokal anestezik olarak ciltte bulunan sinir uçlarındaki sinyalleri bloke eder. Bu sebeple yan etkileri de oldukça fazladır. Nefes almada güçlük, ishal, yorgunluk, kusma, baş dönmesi, çarpıntı, yüksek ateş, ciltte kızarıklık, ciltte kaşıntı, ani kan basıncı düşmesi, uykusuzluk, kurdeşen, yüzde ve dudaklarda şişlik gibi yan etkiler göstermektedir. Bu şikayetlerden en azından biri olduğu taktirde ilacın kullanımı kesilmeli ve hekime danışılmalıdır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin