SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum, Nasıl Alabilirim?

0
420
Beklenen ödemeler resmen başladı
Beklenen ödemeler resmen başladı

SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum, Nasıl Alabilirim?

2020 yılında ekonomik anlamda yaşanan sorunların artması ile birlikte yeni yılda SSK birikmiş paralarını almak isteyen kişilerin sayısının arttığı görülüyor.

SSK birikmiş paramı nasıl alabilirim sorusu birikmiş sigorta paralarının almak isteyenlerin cevabını en çok merak ettikleri soru olarak ön plana çıkıyor. Emeklilik için yaş ve yılını doldurmuş fakat eksik primden dolayı emekli olmayan vatandaşların gerekli şartları taşımaları halinde bu birikmiş paralarının tamamını SSK’dan geri alma hakları bulunuyor.

SSK Birikmiş Parayı Alma Şartları

SSK tarafında n birikmiş paranızı alabilmek için gerekli şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartlardan birini bile karşılamadığınız durumlarda SSK size birikmiş paranızın ödeme işlemini gerçekleştirmiyor. SSK birikmiş parayı alma şartları arasında;

  • SSK’ye birikmiş paranızı almak için başvuru yaptığınız esnada eğer çalışmaya devam ediyorsanız ya da üzerinize açık bir iş yeriniz var ise birikmiş paranızı alamıyorsunuz. Bu sebeple başvuru esnasında herhangi bir işte çalışmıyor ve üzerinize açık bir iş yerinin olmaması gerekiyor.
  • SSK birikmiş paranızı alabilmek için yaş ve yıl şartını tamamlamış olmanız gerekiyor. SSK tarafından yasal olarak belirlenen yaş ve yıl şartlarını tamamlamanıza rağmen kalan primleriniz var ise ve siz bu parayı ödemek istemiyorsanız bu birikmiş paranızı alabiliyorsunuz.
  • SSK’dan birikmiş paranızı alabilmek için kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl çalışma şartı bulunuyor.

SSK Birikmiş Para Alma Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

SSK birikmiş para alma başvuruları direkt bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunun için birikmiş sigorta paranızı almak istediğinize dair bir dilekçe ve kimlik fotokopinizle başvuru yapmanız yeterli oluyor. Gerekli şartları taşımanız halinde alacağınız miktar hesaplanarak 3 aylık bir süre zarfında ödeme işlemleri gerçekleştiriliyor.

SSK Birikmiş Para Hesaplama

Kişinin kendi adına yatırılmış primlerin; ölüm, genel hesaplama oranı yüzde 20 oluyor. Bu yüzde 20 ‘lik oranı gerekli şartları taşımanız durumunda toplu olarak alabiliyorsunuz. Fakat 2008 yılı sonrası yapılan değişiklikle birlikte 4/a kapsamında çalışan işçiye düşen prim payını geri aldıklarından toplu ödeme oranı aylık brüt kazancın yüzde 9’u oranında hesaplanıyor. 4/b kapsamında çalışan işçiler için ise yüzde 20 oranında toplu para alınması devam ediyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin