Spina Bifida Anne Karnında Teşhis Edilebiliyor

0
919

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere Spina Bifida Anne Karnında Teşhis Edilebiliyor  hakkında bilgiler vereceğiz.

Spina Bifida Anne Karnında Teşhis Edilebiliyor

Genellikle annede folik asit eksikliğinden kaynaklanan ve çocukta ciddi sorunlara neden olabilen spina bifida anne karnında önceden teşhis edilebilir.

Anne karnında oluşabilen hastalıklardan biri olan Spina bifida, genellikle hamileliğin ilk aylarında oluşmaktadır. Halk arasında ayrık omurga olarak tabir edilen spina bifida, bebeğin omurgasının tam olarak kapanmamasıdır. Ortalama olarak her bin bebekten üçünde görülen bu hastalık nedeniyle bebeğin sırtında yumru oluşmaktadır. Vücuttaki işlevleri kontrol eden aynı zamanda sinirlere zarar verebilen bu yumru, çocuklarda birçok hastalığa neden olabilmektedir. Anne karnında spina bifida olması durumunda çocukta kısmi felç görülebileceği gibi ileride skolyoz veya yürüme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.

Spina bifida nedeni olarak folik asit eksikliği gösterilmektedir. Bu yüzden hamilelik döneminde ve hamilelik planlaması yapılırken en az üç ay önce kadın doğum uzmanı ile görüşerek folik asite başlanmasında yarar olacaktır. Böylece bebeğinizde görülebilecek spina bifida ihtimalini minimuma indirebilirsiniz.

Spina Bifida Anne Karnında Teşhis Edilebiliyor

Spina Bifida Teşhisi ve Tedavisi

Son yıllarda ilerleyen yöntemlerle birlikte spina bifida teşhisi anne karnında yapılabilmektedir. Hamilelik döneminde yapılan ultrason ve kan testleri ile teşhis konulabilmektedir. Rahatsızlık saptandıktan sonra doğum yapıldıktan sonra ameliyat olması durumunda bazı sorunlara önceden engel olunabilir. Nörolog veya çocuk beyin cerrahisi tarafından tedavi edilen bu hastalık mutlaka takip ve tedavi edilmelidir. Çok yönlü bir hastalık olmakla birlikte başta ayak hareketleri olmak üzere idrar tutamama sorununa da neden olan spina bifida olan çocuklarda ameliyattan sonra da tedavi devam etmektedir. Aynı zamanda kontrollerde düzenli olarak yapılmalıdır. İstikrarlı bir tedavi programı ile birlikte çocuğun sağlık durumunda kısmi düzelmeler olabilir.

Hafif derecede spina bifida görülen çocuklar olduğu gibi çok daha ağır bir şekilde atlatan çocuklar da olabilmektedir. Öyle ki bazı çocuklarda hastalık fark edilmez ve başka bir nedenden dolayı çekilen röntgende ortaya çıkabilir. Ciddi ve sık görülen myelomeningosel olarak bilinen durumda ise sinirler zarar görmüştür. Çocuk omurilik ve motor problemleri yaşar. Kısmi felç olabilir ve idrar kaçırma sorunları yaşayabilir. Spina bifida tedavisi için kesinlikle geç kalınmamalıdır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin