Sözleşmeli Er Nasıl Olunur? Sözleşmeli Er Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? Sözleşmeli Er Olma Şartları Nelerdir?

0
266

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde asker olarak görev yapan insan sayısı çok fazladır. Öyle ki farklı durumlardan ve şartlarından dolayı öğrenimini tamamlayamadığından askeriye bünyesine girmeyi başaramamış olan kişiler arama motoru üzerinden sözleşmeli er olmanın yollarını arıyor. Peki, sözleşmeli er nasıl olunur? Sözleşmeli er olmak için gerekenler nelerdir?

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur?

Askerlik özellikle de ülkemizde kutsal olarak kabul edilen meslekler arasında yer alır. Öyle ki bazı yerlerde askerlik görevini gerçekleştirmemiş olan kişileri dikkate bile almazlar. Bir de askerlik görevini kendine yaşam şekli olarak benimseyen kişiler de vardır. Farklı koşullar nedeni ile öğrenimi ilkokul mezunu olarak kalan bu kişiler Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde görev almak için sözleşmeli er olmak isterler.

En fazla merak edilen meslekler arasında yer alan, sözleşmeli erler prestijli bir iş olduğu için sıkça merak ediliyor. Sözleşmeli er olmak isteyen kişiler, nasıl bu mesleğe sahip olabileceğini düşünerek araştırma yapıyor. Sözleşme er olmanın gerektirdiği bazı şartları vardır.

Kişiler sözleşmeli er olabilmek için, belirlenen bütün şartları da karşılaması gerekiyor. Sözleşmeli er olmak isteyen kişilerin kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekir. En az ilköğretim mezunu olan kişiler, sözleşmeli er olarak görev yapabilir. Askeri öğrencilikle ilgisi olan kişiler, sözleşmeli er olarak da hizmet verebilir.

 Sözleşmeli Er Olmak için Gerekenler Nelerdir? 

Sözleşmeli er olmak için sahip olmanız gereken en önemli şartlarından birisi de T.C. vatandaşı olmaktır. Aynı zamanda başvuru yapıldığı tarihten itibaren adayın 20 yaşından gün almış olması ve 25 yaşını doldurmamış olması gerekir.

Askerlik görevini tamamlamış olan kişilerin komutanlarından belge almak, askerlik süresince hiç hapis cezası almamış olmak ve askeri hastanelerden sözleşmeli er olabileceği ile ilgili bir sağlık raporu almak gibi şeyler istenir.

 Sözleşmeli Er Olma Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli er olabilmek için başvurular ilk önce internet üzerinden online yapılması gerekir. İnternet üzerinden doldurulması gereken başvuru formları dikkatli bir şekilde doldurularak, adaylar için de bir aday numarası verilir. Ön başvurusu kabul edilmiş olan sözleşmeli er adayları için daha sonra belirlenen tarih için sınava girmeleri gerektiği söylenir.

Sözleşmeli er seçim sınavının, ön sağlık muayenesi, başvuru evraklarının kontrolü, Fiziki yeterlilik testi (şınav çekmek, 1500 m. mekik koşusu) ile Mülakat ve tüm aşamaları başarı ile geçen kişiler için en son sağlık raporu ve güvenlik araştırmalarını da içeren belgelerden oluşur.

Hala askerlik görevinde olanların başvurusu için bağlı olduğu rütbeli üstlerinden bir nitelik belgesi alması gerekir. Başvuru işlemleri tamamlanarak, ”sözleşmeli er olur” kararının yer aldığı sağlık raporu alındıktan sonra, başvuru yapan adaylar arasında ilgili mevzuat gereği performans puanlamaları değerlendirilmesi yapılarak asıl ve yedek adaylar belirlenir. Asıl ve yedek adaylar seçildikten hemen sonra, görev yapacakları ilgili birliklerde, ilk defa askerlik hizmeti yapacaklarsa da askeri eğitimlerini almalı sağlanır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin